Zakázka bez soutěže za více než 5 miliard podepsána, vyšetřování může začít

Čekalo se na jediný podpis, aby mohlo začít úřední prověřování obří zakázky, kterou stát bez soutěže přiklepl společnosti Kapsch na správu mýtného systému. Čekání skončilo. Náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva dnes připojil své jméno pod kontroverzní smlouvu v hodnotě 5,27 miliard. Obratem na sebe přivolal policii i kontrolory.

Sobotkův kabinet v půli července povolil ministrovi dopravy Danu Ťokovi uzavřít bez výběrového řízení smlouvu, která bez výběrového řízení zaručí firmě Kapsch provozování mýta a miliardy na další až tři roky. Kontrakt přesahující pět miliard korun je – s výjimkou armádních nákupů – zřejmě historicky nejdražší zakázkou tohoto druhu.

Ťokův úřad argumentoval časovou tísní. Stará smlouva vyprší k poslednímu prosinci a současný ministr, ani jeho předchůdci nedokázali vypsat výběrové řízení na nového provozovatele. Hrozilo tak, že od ledna 2017 systém zkolabuje. Smlouvu bylo nutné uzavřít do začátku září.

Tři dny před termínem se tak stalo. Tím, kdo kontroverzní kontrakt podepsal, ovšem nebyl ministr. Podle informací Neovlivní.cz smlouvy za úřad uzavíral náměstek a dlouholetý legislativec resortu Jakub Kopřiva.

Jak již redakce informovala, Kopřiva na sebe jediným podpisem přivolal vyšetřování ze strany policie. Političtí odpůrci kontraktu avizovali podat trestní oznámení v okamžiku, kdy budou smlouvy uzavřeny.

Zároveň se Kopřiva dostal do hledáčku Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Na ten se už v červenci obrátilo opoziční hnutí STAN, jejich podnět však lidé Petra Rafaje smetli ze stolu. Nikoli proto, že by postup Ťokova resortu posvětili, ale proto, že smlouva v té době ještě nebyla uzavřená, takže nebylo, co zkoumat.

Současně ale ÚOHS, který dlouhodobě patří mezi největší odpůrce ministerstva dopravy, nabádá Starosty, aby svůj podnět zopakovali. Až Ťokův resort kontrakt podepíše. “Rozhodnutí nevylučuje možnost následného podání podnětu Vámi či jinými osobami v souvislosti s předmětnou veřejnou zakázkou,” napsal ve zdůvodnění místopředseda ÚOHS Josef Chýle (psali jsme zde »).

Starostové následně pro Neovlivní.cz potvrdili, že s podnětem přijdou znovu.