Zakázky v Čepru: od vstupu do vlády jich Babiš získal za miliardu

Jde sice jen o jeden případ z řady střetu zájmů vicepremiéra Andreje Babiše, spolupráce jeho firem se státní ropnou společností Čepro je ovšem symbolická.

Od vstupu Babiše do vlády svěřila společnost Čepro jeho firmám zakázky za téměř miliardu korun. Z dokumentů, které nashromáždil deník Neovlivní.cz, vyplývá, že přesně jde o 983 milionů.

Poslední zakázka, která se týká dodávek biopaliv, je podle veřejně dostupných údajů z věstníku veřejných zakázek datovaná k letošnímu 20. červenci.

Celkem dodávají firmy Preol a Primagra z koncernu Agrofert lehce přes padesát procent veškeré bionafty pro Čepro.

Zmiňované transakce se ale všem ostatním vymykají z jednoho zásadního důvodu: Čepro spadá pod ministerstvo financí, které Andrej Babiš řídí. Může tedy management Čepra dopustit, aby firmy jejich “nejvyššího šéfa” v tendrech nevyhrávaly?

Andrej Babiš i vedení Čepra shodně tvrdí, že jeho pozice na financích nemá na zakázky žádný vliv. Jako argument používají fakt, že firmy Preol a Primagra dodávaly bionaftu do státní ropné firmy už dávno před jeho vstupem do vlády.

Tuto argumentaci neuznává nejen opozice, ale v tomto případě i koaliční partneři Babišova hnutí ANO ve vládě. Lidovci i sociální demokraté se pokusili docílit alespoň toho, aby Čepro přešlo do gesce jiného ministerstva. Snažil se o to socialistický ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, dlouhodobý Babišův soupeř ve vládě, a lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, kterého Babiš využil při nedávném předkládání zákona o biopalivech ».

Výsledek opět dokládá symboliku celého příběhu. Andrej Babiš pohrozil odchodem z koalice a obě zbývající strany ve vládě se stáhly.

“Ministr nám dal trochu nůž na krk, že jestliže chceme, aby koalice fungovala, tak chce mít podniky pod kontrolou, tak jsem to pochopil,” přiznal po čase Mládek.

I Jurečka dnes říká, že zkrátka nepochodili. “Koaliční vůle měnit gesci MF vůči Čepru není. Nakonec je dohoda, že by všechny koaliční strany měly mít zastoupení v dozorčí radě, což by mělo být naplněno.”