Zakázky v Lánech: Policie původně šla i po Mynářovi

Když policie před dvěma lety začala rozplétat zakázky spojené s prezidentskou kanceláří, jedním z podezřelých byl podle zjištění Neovlivní.cz přímo kancléř Vratislav Mynář. Nyní jedna část vyšetřování končí a Mynář nakonec z ničeho obviněný nebyl. Kde přesně skončila část peněz, o které měly být podle policejní verze zakázky nadhodnocené, ale detektivové dodnes nezjistili.

Po dvou letech od policejní razie padl návrh na obžalobu lidí zodpovědných za veřejnou zakázku, která byla podle policie zmanipulovaná a předražená. Policie navrhuje žalobci, aby postavil před soud ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka a zástupce stavební firmy Energie, kterou podle její verze zvýhodnil. Stíhaná je i samotná firma coby právnická osoba.

“Policejní orgán podal po skončeném vyšetřování státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby dvou fyzických a jedné právnické osoby pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a to v souvislosti s veřejnou zakázkou Lesní správy Lány, příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta České republiky, projektu „Lánská obora – Zabezpečení svahových deformací v údolí vodní nádrže Klíčava, včetně opětovného zalesnění – II. etapa,” uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

 » Přiznání Hradu v kauze Liglass: Žádný dokument od MPO nemáme
» Mynář: Nechal jsem si tu firmu prověřit. MPO: Nic jsme mu nedali
» Nejedlý: Není důvod střílet do Vráti ostrýma
» Dokument: Dopis Zemanova kancléře do Kyrgyzstánu
» Klíčový muž Mynářovy kauzy: Projekt jako v Kyrgyzstánu jsem ještě nedělal

Původně se přitom v hledáčku policie podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Neovlivní.cz ocitl i sám prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který je Balákovým nadřízeným. Lesní správa Lány je totiž příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře.

“Policie prověřovala, nakolik se kancléř v zakázce osobně angažoval,” uvedl státní úředník obeznámený s průběhem vyšetřování.

Detektivové ale zjistili pouze to, že kancléř Mynář na samotnou investiční akci u vodní nádrže Klíčava sháněl u poslanců peníze. A následně se podle Radiožurnálu pokoušel neúspěšně intervenovat u bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby v trestní kauze Lány podal stížnost pro porušení zákona.

Nezákonné jednání se prezidentovu kancléři neprokázalo. On sám také jakékoli pochybení odmítal, stavěl se i za samotnou zakázku. “Veškeré zakázky v Lesní správě Lány jsou v souladu se zákonem,” tvrdil Vratislav Mynář.

Stejně argumentoval i ředitel Lesní správy Lány Balák, kterého do funkce dosadil právě kancléř: “Odmítám jakékoliv nařčení z manipulace a předražení.” S policií jsem hovořil prakticky dvakrát, poprvé když přišla se svým brutálním zásahem, podruhé letos,“ prohlásil Balák.

Policie nicméně tvrdí opak.  Zakázka na zpevnění břehů nádrže v Lánech byla podle policejního obvinění předražená o desítky milionů korun. A celé to byl podle policejní verze plán. MfD citovala policejní odposlechy, z nichž vyplývalo, že soukromá firma si za souhlasu Baláka sama ušila na míru zadávací podmínky tendru, které vyšachovaly další zájemce. “Ale ještě před tím dokonce nadiktovala i projekt, podle něhož pak začala budovat. A to tak, aby v něm byla „rezerva“ desítky milionů,” uvedl list.

Kromě toho ovšem policie zjistila, že část peněz – nejméně dvacet milionů – neskončila u stíhané firmy Energie, ale posunula se dál. K neprůhledné společnosti Piratex Trading, která formálně fungovala jako dodavatel zakázky. Policie zatím stále zjišťuje, zda všechny miliony zůstaly u Piratex Trading nebo i odtud odtekly dál.

I přes nejnovější vývoj ve vyšetřování ředitel Lesní správy Lány Balák má i nadále důvěru Hradu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK napsal, že Hrad ctí presumpci neviny. “V právním státě vskutku není návrh na obžalobu odsouzením,” uvedl mluvčí.