Zakázky za 400 milionů pro kolegu? Pražskou ČSSD čeká vysvětlování

Zastupitelé za Piráty hodlají hned na zářijovém zasedání pražského zastupitelstva otevřít kauzu zakázek pro pražského sociálního demokrata Zdeňka Zadinu. Veřejnosti neznámý místopředseda sociálnědemokratické buňky na Praze 14 dokázal pro svou firmu získat v uplynulých letech veřejné zakázky za nejméně 387 milionů korun. A to převážně od městských firem či pražských obvodů, kde mají vliv jeho straničtí kolegové z ČSSD.

“Je potřeba některé věci vysvětlit. Podezření, že mu k zakázkám pomohlo členství v ČSSD, je tu velmi silné,” uvedl zastupitel za Piráty Adam Zábranský.

Právě on sesbíral o firmě Lasesmed, kterou Zdeněk Zadina vlastní, data za posledních osm let. “Celkem za toto období získal od městských částí, příspěvkových organizací a firem ovládaných Prahou zakázky za minimálně 387 milionů Kč. Drtivá většina z obratu firmy pochází právě ze zakázek od veřejných subjektů,” uvedl Zábranský.

Čtěte také

» Ministři ČSSD a ANO na sebe vytahují trestní oznámení
» ČSSD zahájila další výpad proti ANO, tentokrát jde o mýto
» Systém pro EET dodá IBM bez soutěže, Babišovi pomohla Šlechtová
» Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují

Analýza navíc ukázala, že jde zpravidla o ty městské části či společnosti, kde má díky svým zástupcům vliv právě sociální demokracie. Zadinova společnost Lasesmed uspěla například v Technické správě komunikací, s níž má od roku 2009 uzavřené smlouvy za více než 150 milionů korun. Jde o správu autobusových stanovišť včetně úklidu. Technická správa komunikací spadá kompentenčně pod sociální demokraty, kteří spolu s hnutím ANO a Trojkoalicí v Praze vládnou.

Další městskou společností, kde má ČSSD tradičně silný vliv, je Dopravní podnik, kde má Lasesmed smlouvy za více než 150 milionů. A to na provozování čističek odpadních vod, přičemž rámcová smlouva z roku 2012 předpokládá rozšíření i na další čističky.

V Pražských službách, které město vlastní z 80 procent a dlouhodobě v jejích orgánech sedí politici z ČSSD, má Lasesmed kontrakty za více než 53 milionů korun. “Bohužel standardní cestou k tomu nelze zjistit bližší informace. Společnost Pražské služby odmítá dodržovat zákon a neposkytla nám bližší informace o této obchodní spolupráci. Budeme proto na Pražské služby podávat správní žalobu,” dodal Zábranský.

Zdeněk Zadina, který si podle svých stranických kolegů zakládá na tom, že se drží v ústraní, svou strategii nezměnil ani v případě dotazů Neovlivní.cz na jeho zakázky. Ani po dvou týdnech nedorazily odpovědi z firemního mailu. Sám Zadina nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na dotazy položené prostřednictvím sms zpráv.