Zakleknutá firma FAU vyhrála další soud

Poté, co opavská firma FAU pravomocně vyhrála všechny soudní spory ohledně nezákonnosti zajišťovacích příkazů, uspěla včera u soudu i ohledně samotné podstaty příběhu. Krajský soud v Brně rozhodl, že její údajný dluh 220 milionů neexistoval. O firmě FAU mluvil dnešní premiér Andrej Babiš na tajně pořízených nahrávkách, na nichž tvrdil: Naši klekli na FAU.

Před čtyřmi lety nastoupili do opavské společnosti FAU úředníci finanční správy a celníci. Tvrdili, že se firma zapojila do karuselového podvodu s DPH a kvůli tomu vydali hned několik zajišťovacích příkazů. Během několika málo hodin to vedlo k tomu, že firma s dvacetiletou tradicí a miliardovým obratem skončila v konkursu. Letos finanční správa a celníci definitivně prohráli: soudy pravomocně označily všechny zajišťovací příkazy vůči FAU za nezákonné. Popsali jsme zde.

Nyní se soudy začaly zabývat i podstatou údajného podvodu, kvůli němuž jsou lidé z kauzy – včetně majitele FAU Vojtěcha Csabiho – stále obviněni. V prvním kole stát opět prohrál.

Krajský soud v Brně podle informací Neovlivní.cz ve středu vyhověl žalobě firmy FAU a konstatoval, že společnosti nikdy nebyla ručitelem 220 milionů, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Právě tím úřady původně zdůvodňovaly, proč vydaly vůči FAU podstatnou část zajišťovacích příkazů.

“Společnost FAU vyhrála u Krajského soudu Brno na podkladě naší žaloby ručení těch 220 milionů, tedy, že za Verami firma FAU neručí,” potvrdil právník FAU Alfréd Šrámek.

Kontext:

» Finanční správa vrací první peníze z neoprávněných zajišťovacích příkazů
» Novináři jako hybridní hrozba. Pilný píše Chovancovi
» Finanční správa prohrála další soud o zajišťovací příkazy
» Nejvyšší správní soud strhal práci finanční správy

Soud zároveň celý případ vrátil zpět finančnímu úřadu, aby jej znovu začal řešit. V příštím týdnu navíc soudy začnou řešit dalších pět žalob, kterými se firma FAU proti postupu státu brání.

Aktuální rozsudek přitom spolu se všemi předchozími posiluje pozici firmy v případě žaloby na náhradu škody, kterou od státu bude požadovat. “Výši škody řešíme s insolvenčním správcem, bude na to vypracovaný znalecký posudek z Vysoké školy ekonomické,” dodal Šrámek.

Finanční správa do dnešního dne neuznala, že v případě FAU pochybila. Ostatně to se nestalo ani v jednom z případů, které finanční úřady u soudů prohrály. Konkrétně o starších rozsudcích ohledně FAU a zajišťovacích příkazů pak ve svém stanovisku píše: “Odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu postrádá odpovědi na klíčové argumenty, které Finanční správa v průběhu soudního řízení vznesla.”

Čerstvé rozhodnutí soudu zatím finanční správa ani celníci nekomentovali.

Případ firmy FAU přitom odstartoval tažení soudů, části politiků a médií proti zajišťovacím příkazům, které finanční správa ve snaze zvýšit výběr daní začala používat i v případech, kdy k tomu nebyly zákonné důvody. Kvůli firmě FAU se ocitl v podezření i dnešní premiér a tehdejší ministr financí a to kvůli tajně pořízené nahrávce, která nasvědčovala tomu, že finanční správa jedná na pokyny “shora”.

“Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,” říká Babiš na nahrávce.

Právníci FAU následně uvedli, že právě Babišova společnost Precheza měla o firmu FAU zájem a když neuspěla, přišly na řadu kontroly z finančního úřadu a od celníků. Sám Andrej Babiš ale jakékoli angažmá popírá. “Je to blábol a lež,” tvrdil.