© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jako by bylo hlavní město poslední roky zakleté. Po čtyřleté vládě Adriany Krnáčové a spol. přezdívané „nemehla z ANO“ převzalo správu města nesourodé uskupení v čele s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Hned první půlrok jejich vládnutí ukázal, že by byl zázrak, kdyby koalice vydržela celé čtyři roky. A pro samé hádky zbývá jen málo času na proměnu Prahy v místo, kde se dobře žije. S ohledem na aktuální krizi v pražské koalici odemykáme text z červnového tištěného magazínu Neovlivní.cz, díky kterému lze lépe pochopit, co se právě teď v Praze děje.
Když bývalé vedení Prahy nechtělo, aby existovaly záznamy o jejich diskusích nad klíčovými předpisy, uchýlili se radní do magistrátní kuchyňky. „V případě, že je svoláno jednání do kuchyňky, tak proto, že se projednávají politická témata, a to v přítomnosti úředníků nejde,“ vysvětlovala neobvyklé chování tehdejší primátorka Adriana Krnáčová.
Současní vládci nad Prahou dovedli snahy o „tutlání“ k dokonalosti.
Když rada koncem května projednávala zahájení geologického průzkumu kvůli stavbě metra D, hlasování o investici za 1,5 miliardy korun bylo poprvé v polistopadové historii pražského magistrátu tajné.
Hloupé na tom je, že současná koalice svůj vznik – a pro mnohé pravicové voliče TOP 09 také překvapivé spojenectví s aktivisty s často levicovými postoji – obhajovala právě argumentem, že jde o to, aby se Praha začala konečně spravovat transparentně.
Ani Krnáčová by se nemusela stydět
„Bylo to nešťastné,“ sype si popel na hlavu radní za Piráty Adam Zábranský. „Ale byla to v tu chvíli jediná cesta, jak odblokovat zahájení stavby metra D,“ tvrdí.
Paradoxně to přitom byli právě Piráti, kdo se pravidlo transparentních jmenovitých hlasování marně snažil dostat už loni do koaliční smlouvy. Při hlasování k metru D se ale primátor za Piráty Zdeněk Hřib nechal přesvědčit náměstkem za Prahu sobě Adamem Scheinherrem. Byl to on, kdo podle celostátního lídra Pirátů Ivana Bartoše s návrhem přišel.
„Bylo nám řečeno, že to je opatření, aby nás policie nemohla za naše rozhodnutí stíhat. Abychom neskončili jako bývalí primátoři Hudeček a Svoboda,“ popisuje další z radních.
Když totiž policie nezjistí, kdo přesně a jak hlasoval, nelze politiky popotahovat za případná nehospodárná rozhodnutí.
Tajné hlasování přitom vyvolalo poprask nejen u opozice, ale především uvnitř samotné koalice. „Obětovali jsme transparentnost. A přitom to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme složili právě tuto koalici. Považuji za důležité dodržovat sliby, které jsme před volbami Pražanům dali: že chceme změnit Prahu, že chceme férové transparentní smlouvy,“ říká radní za STAN Hana Marvanová, která byla proti utajenému rozhodování.
Do příběhu se pak veřejně vložilo i vedení Pirátů, protože samotný primátor Zdeněk Hřib byl mezi těmi, kdo tajné hlasování podpořili. „Abychom to napravili, dohodli se pražští zastupitelé za Piráty, že už žádné tajné hlasování na radě nepodpoříme,” reagoval šéf strany Bartoš.
Náhoda? Ne, poslední týdny pravidlo
Výše popsaný rozkol v koalici naplno odhalil to, co v Praze probublávalo už několik měsíců. Vládu nad městem převzalo uskupení lidí, kteří jsou často zcela odlišného ražení. Na jedné straně protřelí matadoři, na straně druhé nováčci, kteří mohou možným neúspěchem v Praze ztratit v politice vše.
Ale hlavně: nikdo nikomu nevěří.
Vzájemné pomlouvání, podrazy a neschopnost se dohodnout se především před volbami do Evropského parlamentu staly skoro pravidlem, jak popisujeme níže v textu.
Podstatným kamenem nedůvěry je přitom fakt, že o křeslo primátora původně v rámci koaličního vyjednávání loni v říjnu stál šéf TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Nakonec jej přenechal Pirátům, aby odblokoval vznik současné rady.
Část koaličních partnerů však už před časem nabyla přesvědčení, že jen co k tomu nastane vhodná příležitost, Pospíšil se po primátorském řetězu znovu natáhne.
„Máme takové zprávy už několik týdnů, že by se po podzimním sjezdu TOP 09 pokusil získat pro sebe post primátora,“ tvrdí další významný člen pražské politické scény.
Podle této verze, o níž mluví hned několik lidí ze současné pražské koalice, by pak novou vládu nad Prahou Jiří Pospíšil skládal s ODS a s podporou lidí z hnutí ANO.
„Je ale spíš nepravděpodobné, že by se to stalo před 17. listopadem. Zase nejsou blázni, aby se hnali do jakékoli koalice podporované hnutím ANO, když se na třicáté výročí listopadové revoluce dají čekat masové protesty proti Babišovi,“ podotkl již citovaný člen pražské koalice.
Kdo je tady podrazák?
Sám Jiří Pospíšil trvá na tom, že jeho údajné plány na převzetí města jsou ošklivé pomluvy. „Neodcházím z koalice a mým cílem není primátorský řetěz,“ kategoricky tvrdil koncem května v rozhovoru pro Neovlivní.cz.
Současně nicméně vzkázal svým koaličním partnerům, aby se smířili s tím, že TOP 09 v Praze neudělá nic, co by v příštích komunálních volbách přihrálo její voliče do náruče ODS. „Tím chci říct, že nejdůležitější pro nás je neustále vyhodnocovat, jestli se plní náš program. A ve chvíli, kdy zjistíme, že se to neděje, tak bude na nás, abychom na to reagovali,“ dodal.
Vrátka k odchodu si tak nechal otevřená.
V rámci zákulisních spekulací navíc zaznívala i varianta, v níž by to nebyl přímo on, kdo by současnou radu položil. Scénář byl následující: některá z opozičních stran by – po neveřejné dohodě s ním – vyvolala hlasování o nedůvěře, a koalice tak může padnout i bez aktivního zásahu samotného Pospíšila. I to ale lídr TOP 09 striktně popřel.
„Ta situace byla poslední týdny tak trochu nečitelná,“ připouští radní za Piráty Zábranský. „Pořád jsme někde slyšeli, že se chystá převrat, ale není úplně jednoduché vyhodnotit, jestli je to realita, nebo ne. Každopádně to samozřejmě přiživovalo spory, které máme a které bychom si normálně byli schopni obratem vyříkat.“
Míru důvěry nicméně asi nejlépe vystihl výrok poslance a bývalého pražského zastupitele za Piráty Mikuláše Ferjenčíka, který na adresu Jiřího Pospíšila zveřejnil na Facebooku následující hodnocení: „Největší a řekl bych, že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák. V pondělí se shodnete se zástupci TOP 09 v koalici, že uděláte anonymní analýzu počtu prázdných bytů, ve středu vás za to Pospíšil označí za komunisty… Je možný, že tuhle bitvu prohrajeme a do vedení Prahy se kvůli Pospíšilovi vrátí kmotři z ODS okolo Alexandry Udženije, to už holt budou muset zhodnotit voliči. My uděláme maximum pro to, aby tenhle scénář nenastal.“
Jeden spor za druhým
Doposud se přitom všechny spory uvnitř koalice dařilo ve finále urovnat. A že jich nebylo málo.
Jen namátkou: nápad Pirátů zjišťovat počet prázdných bytů ve městě podle stavu elektroměrů, obsazování dozorčích rad městských firem, zejména v Pražské plynárenské (kauze firmy se věnujeme na str. 12 magazínu) a v dopravním podniku, nebo prodej bytových domů na sídlišti Černý Most.
Ten dokonce vyústil ze strany Pirátů ve veřejné obvinění Pospíšilových lidí, že porušují koaliční dohodu. Jde o to, že bývalé vedení Prahy slíbilo prodej městských bytů na sídlišti jejich obyvatelům, kteří v nich žijí už od 90. let minulého století.
Piráti ale označili dohodnutých 23 tisíc korun za metr čtvereční, což je hluboko pod tržní cenou, za příliš nízkou sumu a snažili se privatizaci pozastavit. Jenže lidé už si zařídili úvěry, založili družstva, celý proces privatizace byl zkrátka ve finále. A hlavně: původní usnesení platilo, nikdo ho nezrušil.
Pospíšilův klub Spojených sil pro Prahu, kam patří zastupitelé za TOP 09 a STAN, se proti zastavení prodeje postavil a část jeho zastupitelů hlasovala s opozicí. „Občané musí mít právní jistotu, že rozhodnutí, která učinilo předchozí zastupitelstvo před volbami, budou respektována. Obyvatelé Černého Mostu založili bytová družstva a mají legitimní očekávání. Proto jsem přesvědčena, že by nové vedení města mělo respektovat závazky i z minulého období, když je navíc dodnes nikdo nezrušil,“ zdůvodnila postoj radní Marvanová.
Piráti reagovali nezvykle ostrým výpadem proti svému koaličnímu partnerovi, když ve svém prohlášení napsali: „Je to výsměch Pražanům. Klub Spojených sil pro Prahu v čele se svým předsedou Jiřím Pospíšilem bezprecedentně porušil koaliční mechanismy a programové prohlášení rady města a zároveň také dnešní koaliční dohodu.“
Vzájemnou nedůvěru v koalici posilovaly také opakované úniky informací o fungování rady či chodu města. Jako třeba údaje o nákladech na zahraniční cesty členů vedení města, které jen za březen dosáhly 700 tisíc korun. A obratem je někdo z magistrátu předal do médií.
Praha až na druhém místě
Zástupci všech koaličních stran se přitom v neformálních rozhovorech shodnou na jednom: tím, kdo jejich vzájemnými šarvátkami nejvíc trpí, je hlavní město.
„Bohužel ani na koaliční radě se nebavíme o tom, kam město směřuje. Jak by mělo za čtyři roky vypadat, kam by mělo dojít,“ přiznal jeden z členů rady. „Opakovaně se stalo, že jsme primátora upozorňovali na nějaký problém a chtěli po něm stanovisko. Jeho reakce byla jen jeho oblíbené ‚oukej, jdeme dál‘. Takhle vyřešil třeba avíza Spojených sil pro Prahu, že mají jiný názor na byty na Černém Mostě.“
Z koalice tak začíná zaznívat stále silněji i kritika samotného primátora Zdeňka Hřiba, který to i od vlastní strany schytal za zmíněné utajované hlasování. Hřib na dotazy Neovlivní.cz ohledně svého působení v čele města a budoucnosti koalice neodpověděl. Od aféry s tajným hlasováním se stáhl z médií.
Piráti za ním nicméně stojí. „Nezaznamenal jsem, že by někdo volal po personální změně,“ podotýká radní za Piráty Zábranský.
Opoziční zastupitelé byli na Hřiba, lékaře bez politických zkušeností, nabroušení od prvního dne, kdy převzal primátorský řetěz. A v prvním půlroce svoji pozici v jejich očích nijak nevylepšil.
„Mám o Prahu strach, bez emocí,“ říká Jaroslava Janderová z ODS, která už druhé volební období zastává post vlivné šéfky kontrolního výboru magistrátu. „Nové vedení pokračuje v tom, že rozhoduje o věcech podřadných, ale ty zásadní, jakými jsou doprava nebo investice, stojí. Nových projektů je pár. Je to smutné, sleduji to z pozice kontrolního výboru už druhé období a jsem z toho nešťastná. Obávám se, že Praha klekne, jestli to takhle půjde dál.“
Ještě nemáte svůj tištěný magazín Neovlivní.cz? Cesta k němu vede tudy: