Zákulisí bezpečnostní rady: Hádka ministrů o “slušnost”

Čtyři dny po utajovaném jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu o kauze České pošty vycházejí najevo podrobnosti. Jednání bylo místy velmi vzrušené. Podle očekávání došlo i na ostrou slovní přestřelku mezi Milanem Chovancem a Andrejem Babišem.

Sociální demokrat Chovanec svému koaličnímu partnerovi Babišovi vyčítal, že ačkoliv věděl o připravované kauze pošty, nechal si to pro sebe a neinformoval ho. Tím prý nechal Chovance v aféře takzvaně “vykoupat”.

“Kdyby se na mě někdo obrátil s tím, že má vaši nahrávku a hodlá vás s ní dehonestovat, tak bych považoval za slušné vám o tom říci,” rozohnil se podle zdroje Neovlivní.cz Chovanec na Babiše. Šéf ANO, který je proslulý svou výbušnou povahou, ministrovi vnitra  hlasitě odpovídal.

Ministr vnitra Chovanec narážel na to, že se s podnikatelem Lukáše Čadkem, který aféru rozpoutal, sešel v minulosti několikrát Babišův poradce Adam Vojtěch. “Měl mu dávat jakési přísliby. Tvrdí to alespoň pan Čadek. Je potřeba si to vysvětlit, odkrýt a říci veřejnosti, kde je pravda,” řekl veřejně Chovanec.

Andrej Babiš jakékoliv přísliby směrem k podnikateli odmítl. Potvrdil však, že i on psal Čadkovi sms a jeho poradce Vojtěch se s Čadkem skutečně dvakrát sešel. Jednou v červnu na ministerstvu financí. Tedy ještě před zveřejněním případu. “Pan Čadek mi sdělil, že si celou schůzku s Chovancem nahrál na mobilní telefon, přičemž tuto nahrávku hodlá zveřejnit a rovněž mi ji nabízel. Sdělil jsme mu, že pokud má podezření, že byl spáchán trestný čin, ať se neprodleně obrátí na policii,” popsal setkání Vojtěch.

Chovanec na jednání Bezpečnostní rady státu vystupoval sebejistě. Podle informací serveru Neovlivní.cz se totiž za něj postavili státní zástupci i ředitel tajné služby BIS Jiří Lang. Všichni řekli, že Chovanec nemá s korupční nabídkou, na níž zaznělo, že výměnou za miliony pro něj a ČSSD dojde k narovnání sporu podnikatele Čadka s  poštou, podle dosavadního vyšetřování nic společného. A naopak že tajná služba v posledních letech opakovaně upozorňovala na to, jak si soukromé firmy údajně “zotročují” poštu.

“Pokud jde o situaci kolem České pošty, já prostě nechci opakovat chybu, kterou udělala Nečasova vláda, když ignorovala signály a informace, které měla od zpravodajských služeb v České republice a nebyla schopná na základě těchto informací reagovat,” uvedl po zasedání premiér Bohuslav Sobotka.

O tom, jak věrohodně zněly tajné informace od speciálních složek, vypovídají i vyjádření ministrů dalších koaličních stran po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady. Otočil i Andrej Babiš, který prohlásil, že “zazněly informace, o nichž do této chvíle nevěděl. Je proto podle něj dobře, že premiér založil novou tradici, kdy se Bezpečnostní rada státu bude zabývat i kauzami státních firem”.