Zákulisní tlak na Šlachtu sílí. On sám říká: Nerezignuji

Zákulisní tlaky na odstřelení zřejmě nejvlivnějšího policejního důstojníka, šéfa protimafiánského ÚOOZ Roberta Šlachty, zesílily. Jde po něm Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ministr vnitra Chovanec ale Šlachtu zatím veřejně neodepsal. Sám Šlachta rezignaci odmítá.

Už přes měsíc generální inspekce vyšetřuje blízkého spolupracovníka Roberta Šlachty z jeho předchozího působiště v Brně. A současně se tak snaží dostat k informacím o údajných podezřelých aktivitách ředitele ÚOOZ. Minulý týden vyšlo najevo, že inspekce zkoumá, zda Šlachtovi lidé při razii v olomoucké kauze neoprávněně nepostahovali citlivá data o vyšetřovaných osobách (psali jsme zde »).

Nyní informoval Radiožurnál, že Šlachta zjišťoval informace z živého spisu na brněnského podnikatele albánského původu Albina Arifoviče, s nímž se znal právě z někdejšího působení v Brně. Arifoviče policie využívala jako svého spolupracovníka.

Čtěte také

» Šlachtu kvůli Olomouci vyšetřuje generální inspekce
» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde

Sám Robert Šlachta odmítá, že by se v kterémkoli výše popsaném případu dopustil nezákonného jednání. A v rozhovoru pro Neovlivní.cz řekl, že tlak na jeho odchod v poslední době zesílil.

“Vnímám to tak, že ten tlak je velký. Neustále se objevují informace o tom, co jsem měl všechno udělat. A zesiluje to. O tom, kdo konkrétně za tím stojí, bych nechtěl spekulovat,” prohlásil Šlachta, který se k rezignaci rozhodně nechystá. “Jsou to věci, s kterými se zkrátka musím vypořádat. Generální inspekci nabízím absolutní součinnost. Vím, že jsem se ani v jednom případě ničeho nedopustil.”

Osobně je přitom přesvědčen, že tlaky nejsou spojeny s nějakou konkrétní kauzou. Například s vyšetřováním olomoucké razie, v ÚOOZ stíhá několik policistů kvůli podezření, že dlouhodobě ohýbali vyšetřování místních případů. “Nemyslím si, že to je nějaká jedna věc. Obecně jsem přesvědčen, že vadíme proto, že nikdo předem nevidí do věcí, na kterých pracujeme,” dodal Šlachta.

Terčem kritiky politiků, ale i části společnosti se stal kvůli razii na Úřadu vlády, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Od té doby zejména opoziční ODS vyzývá Šlachtu k rezignaci.

Šéf ÚOOZ ale zatím může počítat minimálně s “korektním” vztahem s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Podle informací Neovlivní.cz to sice není tak, že by měl Šlachta ministrovu absolutní důvěru, veřejně proti němu ale Chovanec nepůjde. Pokud se neobjeví kauza, která by Šlachtovi zlomila vaz.