Žalobce: 15 let pro Krejčíře. Za útok na státní firmu

Po dlouhých deseti letech finišuje kauza, která změnila české podsvětí i státní strategickou společnost Čepro. Státní zástupce v závěrečné řeči oznámil, že požaduje patnáct let pro uprchlíka Radovana Krejčíře. Za to, že podle obžaloby chtěl z firmy vyvést miliardy a přitom se zbavit nepohodlného svědka

Rozsudek v této kauze přitom bude průlomový. Jde o jedno z nejvážnějších podezření, která byla vůči Krejčířovi v Česku vznesena. A kvůli nimž ostatně absolvoval svůj legendární útěk z Černošické vily, který skončil až na Seychelských ostrovech.

Co neskočilo, byly delikty a výstřednosti, které do té doby uprchlíkovi marně připisovaly české úřady. Působení celé Krejčířovy skupiny se mezitím přeneslo do zahraničí, aby nakonec ještě zesílilo v jeho současném azylu v Jihoafrické republice. (Mimochodem – tam čelí soudům za desítky trestných činů včetně podezření z několika vražd, více zde ».)

Příběh s miliardami Čepra, které se podle obžaloby Krejčíř snažil vytáhnout ze státní firmy přes fiktivní soudní spor a ukradené obsílky od soudu, nakonec přiměl politiky, aby strategickou společnost spravující ropné zásoby lépe zabezpečili. A stál také křeslo šéfa firmy Tomáše Kadlece, jinak též oblíbence tehdejšího premiéra Stanislava Grosse.

Ani nynější soud ale patrně nedá odpověď na otázku, proč se Krejčířovy kauzy v Česku tak vlečou, když třeba v Jihoafrické republice na rozsudek stačí rok, maximálně dva.

Faktem je, že vyšetřování jeho případů v tuzemsku od počátku provázelo podezření, že podnikatel ovlivňuje vyšetřování úplatky. Při domovních prohlídkách u něj doma a v kancelářích policie zabavila dokumenty z tajných služeb i tajné zprávy policie, inspekce ministra vnitra ani BIS nikdy se nenašly důkazy proti konkrétním státním úředníkům.

Bývalý náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně to ale po svém odchodu do civilu řekl naplno: “Úplatky? Nedělám si iluze, že pan Krejčíř mohl mít zaplaceno dost lidí ze státní správy.”

Sám Krejčíř má ještě jednu verzi, proč se českým úřadům v jejich souboji nedařilo: “Nic z toho, z čeho jsem obviněn, jsem nespáchal.”