Žalobce dokončuje obžalobu, Babišův Agrotec jde k soudu

Společnost Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše půjde k soudu, státní zástupce finišuje s obžalobou, kterou chce podat do měsíce. Firma je podezřelá ze zapojení do zmanipulovaných tendrů na státní České poště. Lídr hnutí ANO i zástupci firmy Agrotec podezření odmítají a kauzu označují za vymyšlenou.

Policie případ uzavřela loni v létě, kdy deník Neovlivní.cz informoval o detailech vyšetřování. Přes půl roku pak trvalo žalobci, než dokončil obžalobu k soudu. Hospodářské noviny nyní informovaly, že obžaloba je prakticky hotová a k soudu bude odeslána do měsíce.

Shodné informace má i Neovlivní.cz. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nicméně oficiálně uvedla, že případ ještě uzavřený není. “Až se tak stane, vydáme tiskovou zprávu,” sdělila. (odkaz »).

O kauze Agrotec:

» Kauza Neovlivní.cz: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Policie má na Babišovu firmu nabito, manažer pošty promluvil
» Obhajoba Agrotecu: Je to kampaň!
» Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie

Politický lobbing:

» Senátoři proti novele, která má ochránit velké firmy před stíháním
» Poslanci sepsali zákon, díky němuž Agrotec unikne soudu
» Politička připravila kličku pro stíhané firmy. Přitom jednu z nich jako právnička hájí

Firmu v době údajných nezákonností řídil Jaroslav Faltýnek, dnes místopředseda hnutí ANO. On sám obviněný není, stíhaní jsou jeho podřízení a pak také společnost Agrotec jako taková.

Případ je pro hustopečskou společnost ministra financí a miliardáře Andreje Babiše, která poště dodává auta a stará se o její vozový park, krajně nepříjemný. O tom, že byla společnost do manipulace tendrů na poště zapojena, podle policie svědčí nejen hodiny odposlechů; zásadní je i svědectví jednoho z obviněných manažerů České pošty, který ovlivňování zakázek ve prospěch firmy Agrotec přiznal a vicepremiérovu firmu potopil.

Manažer pošty Patrik Z. při výslechu výslovně popsal Babišův Agrotec jako firmu, které šla pošta na ruku. “Uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem. Rozuměl se jím VIP dodavatel, kterému měla být věnována nadstandardní péče, a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek,” citovali kriminalisté jeho výpověď v jednom ze záznamů ve spise.

Agrotec byl ovšem jen kolečkem v důmyslném stroji na vyvádění peněz ze strategického státního podniku. Další případy, které policie zrekonstruovala, se týkají stavebních zakázek. V čele celé skupiny stáli podle vyšetřovatelů někdejší vrcholní manažeři státního podniku. Dvojice mužů údajně vybudovala klientelistickou síť firem, kterým pomáhali k vítězství v malých veřejných zakázkách.

Babišova společnost získala za posledních deset let od státního podniku zakázky za téměř 600 milionů korun, přesně 575 331 tisíc (Detailní rozpis tady »).

Když loni v létě deník Neovlivní.cz případ zveřejnil, Babiš ani Agrotec jej nechtěli nijak komentovat. Po týdnech mlčení právníci zastřešujícího holdingu Agrofert připravili stanovisko, které tlumočil mluvčí Karel Hanzelka. Agrofert staví obhajobu na tom, že nevznikla žádná škoda a pokud šlo o nějaké pochybení, bylo pouze formální.

“Celé trestní řízení proti společnosti Agrotec a jejím zaměstnancům je v zásadě založeno na odlišném právním posouzení jednání kladeném za vinu obviněným obžalobou a obhajobou. Jak prokazatelně vyplynulo z výsledků vyšetřování, jde v celé věci pouze o možné administrativní pochybení zaměstnanců společnosti Agrotec spočívající v mylném vyhodnocení zadávacích podmínek u výběrového řízení iniciovaného Českou poštou. V průběhu trestního stíhání nebylo prokázáno jakékoliv ovlivňování výběrových řízení České pošty ze strany zaměstnanců Agrotecu,” uvedl Hanzelka.