Žalobce: Odložení kauzy EET ze strany policie přezkoumáme

Státní zastupitelství se vložilo do kauzy statisíců, které ministerstvo financí vyplatilo za přípravu elektronické evidence tržeb v době, kdy ještě vůbec nebylo jasné, že zákon projde. Deník Neovlivní.cz již informoval, že policie trestní oznámení odložila (zde »). Žalobce pro Prahu 1 ale uvedl, že jeho lidé postup policie přezkoumají.

Vyšetřování odstartoval anonym, který loni v prosinci upozornil, že se úředníci resortu Andreje Babiše mohli dopustit trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, když zahájili práce na přípravě EET ještě před schválením zákona. (Celé znění trestního oznámení tady ».) Policie v tomto postupu ale žádný trestný čin nenašla.

K EET:

» Vláda protlačila zákon o EET. Jak ochrání data, neví
» Registrů přibývá, stát přenáší riziko na občany. Postihy úředníků neřeší
» Platby za přípravu EET bude vyšetřovat policie
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na EET

Policie případ odložila ad acta. Necháme si předložit spis, až dorazí, tak postup policie přezkoumáme. Je potřeba se podívat na to, jak policie své rozhodnutí zdůvodnila,” potvrdil pro Neovlivní.cz obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Státní zástupci se mimo jiné budou zabývat bezmála dvou milionovou zakázkou na propagaci elektronických pokladen. Ministerstvo financí totiž za PR kritizovaného projektu EET vyplatilo jen od března do července loňského roku 1,2 milionu korun.  A to i přes to, že Babišův úřad má své tiskové oddělení.

Do mediálního obrazu projektu resort investoval přednostně. Narozdíl třeba od zabezpečení spravovaných dat, která bude stát po zavedení pokladen uchovávat: v předestřeném plánu na webu ministerstva experti obratem odhalili zásadní bezpečnostní mezery (více zde »).

Žalobci budou tedy zkoumat na co přesně byly peníze za PR služby využity. Vítězi zakázky – pr specialistovi Markovi Hlavicovi  – podle smlouvy náleží za hodinu práce 3300 korun (bez DPH).