Žalobce chce zastavit stíhání v kauze Čapí hnízdo. Proti názoru OLAFu

Kriminální případ českého premiéra Andreje Babiše, který jej provází po celou kariéru v politice, je ve finále. Státní zástupce v pátek podle informací Neovlivní.cz rozhodl, co bude s kauzou Čapí hnízdo. Státní zastupitelství následně v pondělí oznámilo, že žalobce předložil návrh na zastavení stíhání.

Žalobce Jaroslav Šaroch měl jen tři možnosti: premiér a jeho rodina, včetně dcery a manželky, půjdou k soudu. Stíhání bude zastaveno. Případ se vrátí policii k došetření.

Nakonec překvapivě zvolil variantu, kdy by bylo stíhání premiéra a spol. zastaveno. Oficiálně informaci deníku N potvrdil mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala. Premiér, který dnes slaví narozeniny, se verdikt podle informací Neovlivní.cz dozvěděl už v pátek.

“Dozorový státní zástupce předložil konečné rozhodnutí, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. S konečným rozhodnutím se v současné době seznamuje vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který se bude mimo jiné zabývat otázkou, zda je tato změna zákonná a důvodná, respektive zda je zákonné a důvodné předložené rozhodnutí,” uvedl Cimbala.

SPECIÁL
 » Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

Aktualizováno 4. září: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že stíhání Babiše a spol. i nadále pokračuje. Názor Šarocha zatím nebyl potvrzen, nyní jej zkoumají jeho nadřízení. “Rozhodnutí zatím nebylo vydáno,” uvedl Zeman.

Názor státního zástupce Šarocha přitom jde nejen proti názoru české policie, ale také proti verdiktu evropského úřadu pro boj s podvody OLAF. Ten před rokem jednoznačně konstatoval, že dotace pro Čapí hnízdo byla získána podvodně.

Tehdy jsme popsali, že podle OLAFu byla podvodem už samotná žádost o padesát milionů z unijních peněz. Byly v ní totiž uvedeny nepravdivé údaje. Dotace podle OLAF proto neměla být vůbec udělena, a byly tak porušeny předpisy nejen Evropské unie, ale i České republiky

Šarochův obrat je krajně překvapivý a on sám bude mít velké potíže, jak takový krok zdůvodnit. A to proto, že Šaroch po celou dobu na vyšetřování dohlížel a policii kryl záda.

Byl to Jaroslav Šaroch, kdo šel spolu s komisařem Pavlem Nevtípilem obhajovat do sněmovny žádost o vydání premiéra Andreje Babiše do rukou policie. Byl to opět Jaroslav Šaroch, kdo opakovaně rozhodoval o stížnostech obviněných. Šaroch tedy dnes nemůže tvrdit, že případ detailně neznal a seznámil se s ním až poté, co policie práci ukončila a poslala mu návrh na obžalobu.

Jeho postup nicméně nyní prověří nadřízení, jak potvrdil mluvčí Aleš Cimbala. Žádné faktické potíže – kromě kritiky části médií, opozičních politiků a veřejnosti – z toho ale pro něj nevyplývají.

Šaroch podle informací, které jsme v minulosti zveřejnili, čelil kvůli kauze silným tlakům. Kromě toho se v zákulisí justice začal už zkraje roku rodit plán, jak premiérovi pomoci z celé kauzy vyváznout. Plán počítal se změnou právní kvalifikace z dotačního podvodu na jiný trestný čin, z úmyslného trestného činu by se stal neúmyslný a ten už je promlčený. Hotovo, případ by byl uzavřen.

Sám Andrej Babiš o víkendu prohlásil, že věří ve své vítězství a zopakoval, že ani v případě obžaloby neodstoupí. “Pokud je u nás spravedlivá justice, tak očekávám, že rozhodne v náš prospěch a to stíhání zastaví,” řekl premiér.

Dotační kauzou Čapí hnízdo ale Babišovy potíže s policií nekončí. Během léta jsme totiž vypátrali, že policie začala vyšetřovat podezření z daňových úniků spojených s reklamou na farmě Čapí hnízdo.