Žalobce: Za nezvládnutí epidemie premiéra nelze stíhat

Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení advokáta Petra Němce, který se domáhal potrestání vládních politiků za chaotický státní boj s koronavirem

V rekordně krátkém čase dvou měsíců státní zastupitelství prozkoumalo všechny okolnosti vládního boje s koronavirem a konstatovalo, že premiér Andrej Babiš a jeho tým nenesou za nezvládnutou strategii žádnou trestněprávní odpovědnost.


Zdroj: Facebook Adama Vojtěcha

Na premiéra, bývalého ministra zdravotnictví Adama Votěcha a případně další členy vlády směřovalo trestní oznámení advokáta Petra Němce. Ten v podnětu státnímu zastupitelství napsal, že podzimní vyhlášení nouzového stavu a masivní šíření koronaviru nasvědčují vážným pochybením úřadů a konkrétních osob.

„Z pohledu krizového řízení je důvodné se domnívat, že současný epidemický stav v ČR není dán specifickými přírodními, klimatickými, kulturními, zdravotnickými, demografickými či jinými podmínkami, ale je výsledkem krizového řízení odpovědných orgánů a osob,“ stojí v dokumentu, který Němec sepsal během druhé vlny. Tedy ještě před tím, než po chaotickém předvánočním uvolňování přišla zatím nejsilnější vlna epidemie, která zařadila Českou republiku mezi nejhorší státy na světě.

Státní zástupce Zdeněk Michora z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 ale těsně před koncem roku advokátovi napsal, že není důvod Babiše a spol. stíhat.

“Státní zástupce ve vámi popisovaném jednání neshledal trestní odpovědnost uvedených osob, a to ani v rovině nedbalostního zavinění,” uvedl žalobce v usnesení, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Šestistránkové vyrozumění zjednodušeně řečeno říká, že premiér a jeho ministři přece ustavili příslušné orgány, scházeli se a rozhodovali, a že to nevyšlo, nebylo tak úplně jejich chybou.

“I v případě odborné veřejnosti byly nastíněny různé názory na nebezpečí způsobené nákazou koronavirem a různé možnosti potírání epidemie, od ponechání „volného průběhu“ šíření koronaviru na straně jedné, až k zavedení tzv. lockdownu včetně zákazu vycházení, omezení služeb a zachování toliko kritické infrastruktury po co nejdelší dobu na straně druhé,” píše žalobce Michora.

A pak – vládě to kazili lidi. “Pro řádné posouzení příčinné souvislosti s následkem (zvýšení počtu nemocných a zemřelých) je nutné do úvahy zahrnout i další proměnné, které mohou mít zásadní vliv na celkový vývoj epidemie a které nemohou odpovědné osoby účinně ovlivnit, například míra disciplíny obyvatel k zachovávání opatření, ochota obyvatel k testování, objektivní klimatické podmínky pro šíření nemoci a tak podobně,” dodal státní zástupce.

Proti jeho rozhodnutí se advokát Petr Němec může odvolat k nadřízenému městskému státnímu zastupitelství a požádat o přezkum.

Trestní oznámení se netýkalo předvánočního chaotického rozhodování Babišova kabinetu, který v rozporu s postupem zemí se standardními vládami před svátky uvolnil prakticky všechna opatření. Už během Vánoc se čísla dramaticky zhoršila a nemocnice se blíží k hranici svých kapacit. Popsali jsme ZDE.

Zdroj náhledové foto: Facebook Adama Vojtěcha


Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email