Benešová se chce zbavit Zemana. Už jednala o nástupci

Ministryně spravedlnosti podnikla další kroky k odstranění Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

Marie Benešová zesiluje tlak na Pavla Zemana. V deníku Právo tento týden oznámila, že na nejvyššího státního zástupce podá kárnou žalobu. Už před tím řekla, že to je překážka pro to, aby dál vykonával funkci.


Ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Foto: Úřad vlády ČR

Podle zjištění Neovlivní.cz přitom měla Marie Benešová návrh na odvolání Zemana připravený už minulý týden. Chtěla jej předložit vládě. Tím, kdo jí to rozmluvil, byl podle vládních zdrojů vicepremiér Jan Hamáček, který teď sám bojuje o přežití kvůli Vrbětické kauze.

Hamáček v případě Zemana argumentoval tím, že měnit hlavu státních zástupců v době vrcholící diplomatické války s Ruskem a vyšetřování výbuchů ve Vrběticích je netaktické i s ohledem na zahraniční spojence.

“Marie Benešová návrh nakonec nepředložila. Dala najevo, že to ale udělá jen co bude vhodná příležitost,” uvedl jeden z ministrů, který je o její aktivitě informovaný.

Sama Benešová pak v dnešním vydání listu Právo k podání kárné žaloby uvedla: “Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat.”

Již dříve uvedla, že v případě kárné žaloby Zeman končí. “Pokud bude podána kárná žaloba, tak jako tohle nemůže dělat nejvyšší státní zástupce. To je ztráta morálního kreditu,” uvedla.

Podle informací Neovlivní.cz už Marie Benešová sháněla v minulých týdnech za Pavla Zemana náhradu. Před zhruba čtrnáct dny jednala například s jeho náměstkem Igorem Střížem.

Ten schůzku potvrdil. Na přímý dotaz redakce, jestli dostal nabídku vystřídat svého šéfa, uvedl: “Nebudu nic potvrzovat, ani vyvracet. S paní ministryní jsem měl rozhovor, ale k personálním věcem se nebudu vyjadřovat. V tuto chvíli to není na pořadu dne, Pavel Zeman je ve funkci.”

Dalším, jehož jméno padá v zákulisí, je advokát Daniel Volák, s nímž se Marie Benešová dobře zná. Volák jí dělal náměstka v době, kdy byla ministryní v Rusnokově vládě.

Naopak Benešová ani náhodou podle informací Neovlivní.cz nepočítá s tím, že by do čela žalobců postavila současnou vrchní státní zástupkyni v Praze Lenku Bradáčovou. Momentálně jsou obě právničky na kordy.

S Pavlem Zemanem původně Marie Benešová vycházela dobře. Ještě před dvěma lety tvrdila, že k práci žalobců pod jeho vedením nemá větší výhrady. “Státní zastupitelství pracuje dobře, jak česká, tak moravská větev, ale jsou tu věci na zamyšlení,” citoval Benešovou v roce 2019 týdeník Respekt. Podle ní tehdy bylo důležité zintenzívnit práci na odhalování korupce a věnovat zásadní pozornost kybernetické bezpečnosti.

Už loni ale začala mít vůči Zemanovi výhrady, netajila se například tím, že se jí nelíbí vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je obviněný premiér Andrej Babiš. Nyní přidala další dvě výtky: Zemanovo angažmá v restitučním sporu kolem majetku šlechtického rodu Czerninů a nejnověji kauzu Vrbětice.

Benešová, která navzdory tvrzení policie, premiéra a vicepremiéra shodně s prezidentem zlehčuje verzi o ruské roli ve výbuších, tvrdí, že Zeman nebyl oprávněn veřejně ke kauze vystupovat. Protože mu to nepřísluší. Podle informací Neovlivní.cz plánuje navrhnout Zemanův odchod na vládě příští týden.

Pavel Zeman přitom vystoupil coby nejvyšší autorita žalobců ve chvíli, kdy Česká republika oznámila vyhoštění ruských agentů z Prahy a politici to zdůvodňovali právě podezření, že za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti ruské GRU. Zeman pouze potvrdil, že toto podezření existuje.

Aktualizováno: Plány Marie Benešové zatím brzdí premiér Andrej Babiš. Postavil se za Pavla Zemana v kauze Vrbětice, jednal podle něj na pokyny vlády. Pokud tedy ministryně bude chtít kárnou žalobu a následně návrh na odvolání Zemana podat, bude muset vymyslet jiný důvod. Například zmiňovanou restituční kauzu.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email