Žalobce Zeman znovu otevřel kauzu Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zasáhl do dotační kauzy premiéra  Andreje Babiše. Zeman oznámil, že ruší rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha, který v září stíhání premiéra zastavil. Případ Čapí hnízdo se znovu otevírá a Andrej Babiš se stává opět stíhanou osobou.

“Vůči dvěma obviněným – ing. Babišovi a ing. Mayerové bylo rozhodnutí zrušeno jako nezákonné a předčasné,” uvedl Zeman s tím, že se žalobce Šaroch nedostatečně vypořádal s důkazní situací.

Zatímco u Andreje Babiše a bývalé politikovy expertky na dotace Jany Mayerové, klíčové postavy projektu, stíhání pokračuje, rodina premiéra je z případu venku. U nich Pavel Zeman potvrdil původní Šarochovo usnesení. Naznačil totiž, že politikova rodina podle všeho neměla tušení o možných kličkách, díky nimž si farma Čapí hnízdo neoprávněně dosáhla na dotaci.

“U čtyř obviněných, jedná se o rodinné příslušníky, se nepodařilo prokázat jejich subjektivní stránku věci, jejich aktivní zapojení a vědomí o tom, že změna akcionářské struktury měla souviset s dotací,” konstatoval nejvyšší státní zástupce.

Případ se znovu vrací na stůl Jaroslavu Šarochovi, aby spolu s policií podezření vůči Babišovi a Mayerové došetřil. Policie a Šaroch pak znovu budou rozhodovat, zda má případ zamířit k soudu, jak původně navrhoval komisař Pavel Nevtípil. Vyšetřování má nyní pokračovat v mantinelech, která Šarochovi uložil Zeman.

Pavel Zeman konstatoval, že při prověrce případu zjistil nedostatky v rovině “skutkové podstaty a právní nedostatky”. “Jedná se zejména o nedostatečnou reflexi zjištěného důkazního stavu a zároveň o nedostatečné zjištění skutkového stavu,” uvedl Zeman a doplnil, že jeho názor je shodný s právním stanoviskem vrchního státního zastupitelství v Praze.

To, že Jaroslav Šaroch ignoroval některé důkazy, vyplynulo na povrch už poté, co státní zastupitelství jeho rozhodnutí zveřejnilo. V říjnovém časopise Neovlivní.cz jsme pak detailně rozepsali, co říká Šaroch a co vyplývá z dokumentů.

V zákulisí justice se přitom už dříve spekulovalo, že Šarochovo zastavení stíhání bylo taktikou, která odpovídá jeho povaze. Má totiž pověst přeopatrného žalobce.

“Když teď dostal nařízeno shora, že musí v případu pokračovat, a u soudu by to nedopadlo a skončilo osvobozujícím rozsudkem, vždycky může říct: to není moje chyba, to oni chtěli, abych pokračoval či to zažaloval,” uvedl zdroj ze státního zastupitelství, který má o postojích Šarocha detailní informace.

Do případu se nyní může vložit ještě prezident Miloš Zeman, který před časem oznámil, že v případě obnovení Babišova stíhání může premiér počítat s jeho abolicí. Tedy, že bude stíhání zastaveno. Babiš reagoval slovy, že by milost nepřijal. A dnes oznámil – po údajném rozhovoru s prezidentem – že žádná abolice nebude.

Zatímco Babišova současná žena a jejich děti jsou z případu venku, trestní stíhání Andreje Babiše mladšího stále trvá. Protože jej úřady do dnešního dne nebyly schopny vyslechnout, tato větev případu je vyloučena k samostatnému řešení. A žalobce Šaroch zatím i o premiérovu synovi, který loni uvedl, že skončil kvůli kauze Čapí hnízdo unesený na Krym, nerozhodl.