Žalobci podmíněně zastavili stíhání zetě Schillerové

Státní zástupci podmíněně zastavili stíhání někdejšího vlivného zákulisního hráče brněnského ANO Davida Rusňáka. Rozhodnutí tak padlo dříve, než jeho tchyně Alena Schillerová usedne do čela ministerstva financí. Rusňákovi policie připisuje hned dvanáct nelegálních přístupů do policejních evidencí, z nichž si nechával vytahovat informace o kriminálních kauzách a ochránil tak svůj byznys.

Narozdíl od ostatních sedmnácti obviněných v rozsáhlé kauze zneužívání policejních informací je David Rusňák  z příběhu venku. Až dva roky se ale nesmí dopustit žádného deliktu, jinak se vyšetřování znovu obnoví.

O možnosti, že Rusňák díky podmíněnému zastavení z kauzy vyvázne, psala redakce Neovlivní.cz už v létě. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nyní potvrdilo, že tento krok skutečně nastal.

Institut podmíněného zastavení trestního stíhání byl zaveden pro ty trestné činy, u kterých je horní trestní sazba pět let. To přesně David Rusňák splňuje. Stejně jako podmínku dosavadní bezúhonnosti.

K tomu, aby mohla být žádost akceptovaná, je také podle zákona nutné přiznání obviněného. Vzhledem k tomu, že žádost o podmíněné zastavení podal sám David Rusňák, je jasné, že se musel k nelegálnímu získávání informací z policejních spisů přiznat.

Jeden z hlavních brněnských hráčů s vlivem na tamní buňku hnutí ANO letos zjara skončil mezi osmnácti obviněnými v kauze rozsáhlých úniků informací z policejních evidencí a vyšetřovacích spisů. Přímo David Rusňák je stíhaný pro podezření, že díky svým kontaktům v podstatě online sledoval vyšetřování, které proti němu vedla policie. Kromě toho si v průběhu let opakovaně nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě policie zahájila nějaké kroky.

Poté, co byl Rusňák obviněn, šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyzval brněnskou buňku, aby se jej zbavila. Rusňák své stranické kolegy předešel a na členství rezignoval sám.

Vliv Rusňákovy rodiny přitom v posledních letech rostl úměrně s rostoucími preferencemi hnutí ANO. Jeho manželka Petra se stala radní na brněnském magistrátu, tchyně Alena Schillerová pak byla pravou rukou Andreje Babiše na ministerstvu financí. Nyní se má stát přímo ministryní financí v Babišově nové vládě.