Žalobci řeší, jestli podmíněně zastaví stíhání sponzora ANO Rusňáka

Vlivný zákulisní hráč brněnského ANO David Rusňák, kterému policie připisuje hned dvanáct nelegálních přístupů do policejních evidencí, žádá o podmíněné zastavení své kauzy. Rozhodnutí nyní mají na stole žalobci. Pokud Rusňákovi vyhoví, je z příběhu venku. Až dva roky se pak ale nesmí dopustit žádného deliktu, jinak se vyšetřování znovu obnoví.

Informaci o žádosti o podmíněné zastavení trestního stíhání získala redakce Neovlivní.cz ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Rusňákův advokát Tomáš Sokol i státní zástupce Petr Šereda odmítli vývoj ve vyšetřování jakkoli komentovat. Výslovně ale nepopřeli, že Rusňák žádá zastavení stíhání.  “Bez komentáře,” uvedli shodně.

K této kauze

» Obviněný sponzor ANO: Dvanáct nelegálních vstupů do policejních evidencí
» Rodina Rusňákových. Noví vládci Brna v barvách ANO a s kontakty na Babiše
» Jak podniká rodinná spojka ANO v Brně

Advokát Sokol s odkazem na to, že jej klient nezbavil mlčenlivosti. Žalobce Šereda to zase zdůvodnil tak, že o průběhu vyšetřování nebudou poskytovat žádné informace.

Institut podmíněného zastavení trestního stíhání byl zaveden pro ty trestné činy, u kterých je horní trestní sazba pět let. To přesně David Rusňák splňuje. Stejně jako podmínku dosavadní bezúhonnosti.

K tomu, aby mohla být žádost akceptovaná, je také podle zákona nutné přiznání obviněného. Vzhledem k tomu, že Rusňák už svoji žádost podal, je jasné, že se musel k nelegálnímu získávání informací z policejních spisů přiznat.

Kdy přesně žalobci o Rusňákově žádosti rozhodnou, to zatím není jasné. Zdroje Neovlivní.cz ale verdikt očekávají každým dnem.

Jeden z hlavních brněnských hráčů s vlivem na tamní buňku hnutí ANO skončil mezi osmnácti obviněnými v kauze rozsáhlých úniků informací z policejních evidencí a vyšetřovacích spisů. Přímo David Rusňák je stíhaný pro podezření, že díky svým kontaktům v podstatě online sledoval vyšetřování, které proti němu vedla policie. Kromě toho si v průběhu let opakovaně nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě policie zahájila nějaké kroky.

Poté, co byl Rusňák obviněn, šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyzval brněnskou buňku, aby se jej zbavila. Rusňák své stranické kolegy předešel a na členství rezignoval sám. Vliv Rusňákovy rodiny přitom v posledních letech rostl úměrně s rostoucími preferencemi hnutí ANO. Jeho manželka Petra se stala radní na brněnském magistrátu, tchyně Alena Schillerová pak byla pravou rukou Andreje Babiše na ministerstvu financí.