© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie sice odmítla stíhat Radmilu Kleslovou v souvislosti s jejími odměnami pro státní a městské firmy, verdikt ale není definitivní. Spis si nechala předložit žalobkyně, která rozhodnutí policie nyní hodlá přezkoumat. Policie tvrdí, že v případě odměn pro Kleslovou mohlo jít maximálně o správní delikt, který předala k vyřešení antimonopolnímu úřadu. A to pro podezření z porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.
Policejní komisařka vydala rozhodnutí už před Vánoci (popsali jsme zde »), státní zástupkyně Lenka Šimková je ale dostala na stůl až v lednu.
“Musím se s rozhodnutím policie seznámit. Přezkoumám jej a pak oznámím, zda se s ním ztotožňuji či nikoli,” uvedla pro Neovlivní.cz žalobkyně Šimková.
Policejní komisařka Zdenka Srncová o kauze někdejší místopředsedkyně hnutí ANO Kleslové rozhodla více než rok poté, co jí na stole přistálo trestní oznámení. To podali Piráti, kteří měli podezření, že politička za peníze od firem neodváděla adekvátní práci. Kleslová inkasovala například v elektrárenské společnosti ČEZ, strategickém Čepru, na Českých drahách či SŽDC. Její odměny přitom v některých případech dramaticky vzrostly poté, co se v dresu hnutí ANO dostala do nejvyšších pater politiky.
Komisařka Srncová ovšem rozhodla, že v případě Kleslové nejde o trestný čin. “Policejní orgán neshledal důvody pro zahájení trestního stíhání,” stojí v rozhodnutí policistky, které má redakce k dispozici.
Policejní komisařka má nicméně podezření, že při uzavírání smluv s Radmilou Kleslovou mohl být porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Jde patrně o to, že na jednotlivé poradenské smlouvy nebylo vypsané výběrové řízení. Proto – jak stojí v citovaném usnesení – “policejní orgán věc odevzdal k projednání jiného správního deliktu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neboť shledal možné spáchání správního deliktu.”
Radmila Kleslová od počátku trvala na to, že odměna za její konzultace pro státní firmy byla adekvátní tomu, co odevzdávala. A tvrdila, že se stala obětí štvanice. Přesto rezignovala na veškeré politické funkce.