Zaorálkův rádce Kovařík: Mám rovná záda a čistý štít

Veřejnost jej prakticky nezná, rozhovory neposkytuje, jeho fotografie nejsou k mání. Přesto je to muž s klíčovou pozicí u odcházejícího ministra zahraničí a lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. A také jeho slabé místo, díky své byznysové minulosti a svým vazbám. Petr Kovařík nabídku schůzky nevyužil, na otázky redakce odpovídal po telefonu. Zatímco o svém buddhismu a přátelství s Lubomírem Zaorálkem mluvil zcela otevřeně, pokud jde o byznys, reagoval jen na věci, které byly vyřčené v otázkách.

Neo: V politickém zákulisí se objevily informace, že jste slabým místem Lubomíra Zaorálka, protože se o vás zajímají tajné služby kvůli vašim kontaktům a minulosti. Zaznamenal jste tyto informace?

Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničí ČR. Foto: Shutterstock

Vím o tom. Více méně z doslechu jsem se dozvěděl, že chce někdo skrze mne diskreditovat pana ministra.

Neo: Jak přesně zněla ta informace?

Že mám být agentem ukrajinské rozvědky.

Neo: Zeptám se vás napřímo: Pracoval jste někdy pro ukrajinskou nebo jinou zahraniční tajnou službu?

Nepracoval.

Neo: Kdy přesně jste ty informace dostal?

Tak zhruba dva až tři měsíce před volbami. Spadalo to do období, kdy se Lubomír Zaorálek stal lídrem ČSSD.

Neo: Odkud ty informace pocházely, kdo je chtěl použít?

Netuším. Považuji Luboše Zaorálka za jednoho z nejslušnějších lidí. Známe se asi sedmnáct let. Je to člověk, který věří tomu, co říká. Nikdy nebyl namočený v žádné korupční kauze. A já si ho vážím.

Neo: Jak jste se do jeho týmu dostal?

Když jsem se vrátil z Ukrajiny, chtěl pomoci se zorientovat v tamní situaci. Tak vznikla naše spolupráce.

Neo: Vy jste působil na Ukrajině v éře Viktora Janukovyče. Vaši obchodní partneři měli tehdy napojení na jeho aparát, že?

Byl jsem tam za Janukovyče pět let. A každý, kdo tam podnikal, musel mít nějakým způsobem krytá záda, musel mít ochranu.

Neo: V čem přesně jste podnikal?

Vyráběl jsem biopaliva, ze slunečnice.

Neo: Jaký obrat tehdy měla vaše společnost?

To bych nechtěl říkat.

Neo: Vaši obchodní partneři nejsou jedinými osobami, kvůli nimž se o vás bezpečnostní složky státu zajímaly. Dalším je podle mých informací váš tchán, otec vaší druhé manželky, která je Ukrajinka.

Tchán žije v Moskvě, je Rus a dnes je důchodce.

Neo: To ano, ale mám informace, že předtím byl důstojníkem ruské armády.

On byl před odchodem do důchodu šéfem nějakého výzkumného kosmického programu ruské federace. Takže ano, v době, kdy byl činný, asi vysoce postavený byl.

Neo: S touto životní výbavou je ale přece celkem pochopitelné, že se o vás bezpečnostní složky zajímají.

Příběh z toho může udělat každý, to je pravda. Ale já jsem na Ukrajině zcela oficiálně podnikal, nebylo na tom nic nelegálního. Kdyby se české úřady zeptaly těch ukrajinských, věděly by o mém podnikání vše. Jaké jsem platil daně, jaký jsem měl obrat. Prostě jsem tam pět let něco dělal a pak to prodal.

Neo: Za kolik a komu jste svůj byznys prodal?

Nechme to být, to nechci zveřejňovat.

Neo: Proč jste z Ukrajiny odjel zpátky domů?

Souviselo to samozřejmě se změnou situace na Ukrajině. A pak – chtěli jsme žít v Čechách. Když žijete a podnikáte na Ukrajině, jste v permanentním stresu.

Neo: Vy jste před volbami odjel do Himálají a finiše Zaorálkovy kampaně jste se neúčastnil. Proč?

Měl jsem tu malého zmrzačeného mnicha, kterého polili kyselinou. Léčil se tady a před volbami jsem ho vezl do Nepálu, kde jsme s kolegou dostavěli klášter. Staráme se tam o 130 malých mnichů a 90 malých mnišek, jsou to děti z ulice. Život byl ke mně štědrý, a tak se snažím lidem, co to potřebují, pomáhat. A že jsem tu nebyl v té konečné fázi kampaně, podle mě nebyl problém. Nebyl jsem ani aktivním členem volebního týmu. Ale když se mě chtěl na něco zeptat, byl jsem k zastižení.

Neo: Přiznám se, že mě to překvapuje. Jsou to poněkud rozdílné světy: byznys na Ukrajině a buddhista, který staví kláštery pro potřebné. To vyvažujete to zlé dobrým?

Máte pravdu, že to jsou rozdílné světy. Na Ukrajině funguje mafie, fungují lidé z KGB nebo jejích nástupnických organizací. Jste pod permanentním tlakem a nevíte, co se vám může stát. A ten druhý svět je o tom, že hledáte klid v duši. Takže asi to tak je, že si vyrovnáváte klid v mysli.

Neo: Řešil jste kvůli těm informacím svoji pozici se Zaorálkem?

Mluvil jsem s ním o tom, ale jenom okrajově. V podstatě v tom smyslu, že když chce někdo psa bít, hůl si vždycky najde.

Neo: Takže jste neřešili, že byste od něj odešel? Že jste jeho slabé místo?

Záleží na úhlu pohledu, co je to slabé místo. Nedělám žádné státní zakázky, neberu dotace, ani peníze z ministerstva zahraničí. Něco jiného je, kdyby byl člověk třeba potvrzeným agentem. Ale vnitřně mám svědomí čisté. Kdybych něco skrýval, nebo měl něco, o čem bych věděl, že mě za to můžou chytnout. Ale mám rovná záda a čistý štít. Proč bych se tedy stahoval?