Zářijový magazín Neovlivní.cz: Jiří Ovčáček přes čáru i hon na kmotra

Milí čtenáři,

zářijové číslo magazínu Neovlivní.cz obsahuje jednu výjimku. Poprvé – a doufáme, že také naposledy – se věnujeme osobě prezidentova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Máme totiž za to, že mluvčí jsou tu od toho, aby tlumočili názory svého resortu či úřadu. Případně šéfa, který má od nás na vymezený čas propůjčenou funkci, aby nám sloužil. Nic víc, nic méně.

Veškeré exhibice Jiřího Ovčáčka jsme proto dosud ignorovali. Otiskovali jsme jen jeho oficiální stanoviska související s prezidentem a Hradem. Poslední týdny ale Zemanův mluvčí přitvrdil. Coby státní úředník placený z veřejných peněz začal veřejně zpochybňovat jiné státní úřady, člena kabinetu či senátory. Pamatujeme doby, a nejsou tak vzdálené, kdy by takové chování znamenalo konec ve funkci. Jenže časy se mění. Zastaví někdo prezidentova mluvčího?

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze ». Předplatitelům magazín rozesíláme tento týden.

Po letošním horkém létě je asi už všem jasné, že s planetou se vážně něco děje. Co přesně a jak moc se máme bát, zjišťoval Martin Novák.

V létě byl také zproštěn obvinění bývalý vlivný muž justice, žalobce Libor Grygárek, jak už jsme popsali na webu. Jeho příběh současně odhalil tajemství honu na někdejšího kmotra Romana Janouška. Šla po něm největší esa policie a justice dvou států. A stejně jako legendární Al Capone i Janoušek nakonec skončil před soudem za něco úplně jiného, než kvůli čemu byl primárně vyšetřovaný. Díky dokumentům z kauzy Grygárek jsme mohli sepsat detektivku s názvem Hon na kmotra.

Bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra zase odhalil, jak je to ve skutečnosti se všemi těmi dárečky, kterými se vláda Andreje Babiše snaží naklonit potenciální voliče. Není to náhodou tak, že to, co ministři lidem přidají, obratem vytáhnou z jejich druhé kapsy?

Expert na politický marketing Petros Michopulos se podíval na fungování české verze Wikipedie. Také jste si mysleli, že co je psáno, to je dáno? Že se tam nemohou objevit lži? Hlavně těch politických jsou tam mraky. Všichni Markové Prchalové, kteří pracují pro politiky, totiž už dávno zjistili, že to je skvělá platforma, jak do lidí dostat tu svoji pravdu. A ti, co to s pravdou myslí vážně, tentokrát jen stojí opodál…

Zevrubnou analýzu českého zdravotnictví nachystal Pavel Vrabec. Na základě dat dospěl k překvapivému závěru, že máme poprvé šanci dotáhnout špičku Evropy. Jen ji využít. Předpokládá to ovšem, že se politici vymaní „z bažiny populismu, která znemožňuje v bezplatném zdravotnictví žádat jakoukoli spoluúčast.“

Slušně připlatit by si přinejmenším zasloužili ti, kdo si volají rychlou záchrannou službu na ramena spálená od sluníčka, klíště na zádech nebo dvoudenní teplotu 37,2 °C. Nevěřili jsme, ale dlouholetý záchranář Vít Samek v rozhovoru se Simonou Holecovou popsal řadu případů, kdy se ulicemi valily sanitky s puštěnými majáky za pacienty, které píchlo v uchu. A ano, u čtení si určitě budete klást otázku: To už jsme všichni definitivně zblbli?

Anebo se, podobně jako já, uchýlíte k větě, kterou svou tradiční glosu uvozuje principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský: „Bože, vrať slovům smysl a lidem rozum.“

Pěkné babí léto přeji

Vaše Sabina Slonková