Zastavte dotace pro Agrofert. Tak zní návrh rezoluce EP

Skupina evropských poslanců navrhuje pozastavení veškerých dotací pro holding Agrofert, a to do té doby, než bude prošetřen střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. V návrhu rezoluce, kterou poslanci předloží na zítřejším zasedání Evropského parlamentu, také žádají vrácení již udělených neoprávněných dotací holdingu. Text návrhu má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Evropský parlament bude byznys českého premiéra řešit zítra večer. Už nyní je na stole návrh rezoluce, kterou skupina poslanců z několika frakcí navrhne.

Součástí návrhu, který už by se měl měnit jen minimálně, je výzva k pozastavení veškerých dotací, které získal Agrofert. A to do doby, než bude případ střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše uzavřený.

Návrh také výslovně vyzývá komisi, aby zajistila “vrácení veškerých dotací, které byly neoprávněně vyplaceny”.

Andrej Babiš kvůli střetu zájmů zaparkoval holding Agrofert do svěřenského fondu. Právníci Evropské komise a nyní i poslanci v návrhu rezoluce ale výslovně píší, že tento krok střet zájmů dostatečně neřeší. Politik totiž zůstal příjemcem výhod a podle poslanců také jediným vlastníkem.

Společnosti, které jsou součástí skupiny Agrofert, obdržely za rok 2013 na dotacích 42 milionů euro, loni pak 82 milionů euro. A Andrej Babiš, jak připomíná návrh rezoluce, získal v prvních šesti měsících roku 2018 z holdingu Agrofert prostřednictvím svěřenského fondu příjmy ve výši 3,5 milionu eur.

Český premiér střet zájmů opakovaně odmítá a tvrdí, že to je celé kampaň.