Zástupce ANO má v nemocnicích stejné odměny jako Zimolův člověk

Zástupce hnutí ANO v představenstvu Jihočeských nemocnic Petr Novák má nárok na zhruba stejně velké odměny jako Martin Bláha, kritizovaný šéf představenstva a přítel odstupujícího hejtmana Jiřího Zimoly. Právě výše Bláhových příjmů z veřejných zdrojů přitom přispěla k Zimolově pádu. Mezi nejhlasitější kritiky odměn patřila šéfka místní buňky a poslankyně ANO Radka Maxová, jejímž spolupracovníkem je právě Petr Novák.

Imperium vrací úder. Zhruba tak to teď vypadá v Jižních Čechách, kde na sebe narazila dvě vlivová křídla. Minimálně dočasně prohrálo to, které reprezentoval hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Spouštěčem Zimolova pádu se stalo jeho víkendové sídlo na Lipně, kterou mu staví jeho přítel a šéf krajských nemocnic Martin Bláha. A také Bláhovy odměny.

Regionální politik za ANO Petr Novák a bývalý asistent poslankyně Maxové. Zdroj: Nemocnice České Budějovice

Jenže nyní vyplouvá na povrch, že reprezentant hnutí ANO v krajských nemocnicích a bývalý asistent ústřední Zimolovy kritičky Radky Maxové Petr Novák, má podle nastavení systému odměn a uzavřených smluv za své angažmá ve vedení nemocnic nárok na zhruba stejné peníze. Ročně má včetně všech bonusů nárok na bezmála sedm milionů korun. Do funkce místopředsedy představenstva jej hnutí ANO instalovalo k letošnímu lednu.

Jihočeští insideři navíc média zásobují dalšími informacemi proti Novákovi: například bleskurychlý nákup služebního mercedesu. Ten mu společnost Nemocnice České Budějovice pořídila krátce po jeho nástupu letos v lednu. Nebo neoprávněné užívání titulu ing., kterým se honosil před volbami.

Sám Petr Novák říká, že se stal obětí msty. “Je to odveta a msta za ukončení koaliční smlouvy ze strany hnutí ANO, kdy už nešlo přehlížet kauzy hejtmana Zimoly a předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy. Je to cílená likvidace mé osoby a uvidíme, jak dopadne,” napsal v emailové korespondenci redakci Neovlivní.cz.

Novák nezpochybňuje, že podle nastavených pravidel měl v krajských nemocnicích nárok na obří odměny. Tvrdí ovšem, že chystá jejich snížení. “Já jsem v osmi představenstvech nemocnic teprve od začátku tohoto roku a za tu dobu jsem dostal dvě mzdy. Ano, i ty jsou velmi vysoké (200tis), proto jsem věc ihned začal řešit a připravuji pro krajskou organizaci hnutí ANO či pro novou koalici návrh změn,” prohlásil Novák.

Co se týče mercedesu, uvedl, že šlo o vůz v hodnotě lehce nad milion korun bez DPH: “Část kupní ceny, která byla nad určený limit jeden milion, jsem hradil z vlastních prostředků.”

Jen pro srovnání: šéf představenstva nemocnic Petr Bláha ve funkci roky užíval soukromý vůz,  až teprve v roce 2014 mu nemocnice koupila Volvo XC 60, rovněž za zhruba milion bez DPH.

Odkazy na dnes již nepřístupné stránky webu hnutí ANO. Ing. Petr Novák

Ke zneužívání titulu se dnes Petr Novák nezná. “Mé vzdělání je středoškolské (gymnázium). Titul nemám a sám ho vědomě nikde neuvádím,” napsal.

Titul nyní již skutečně nepoužívá. Na oficiálním webu hnutí ANO ale prokazatelně před jeho jménem titul ing. uvedený byl. Dokazují to fotografie z vyhledávačů. Odkazy jsou nicméně dnes už nedostupné. (Viz. například tato stránka. )

Jihočeská koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 se rozpadla tento týden. Hejtman Jiří Zimola následně rezignoval na funkci.  Hlavními důvody, které stály v pozadí, ale kromě chalupy na Lipně a odměn přítele Bláhy byly: boj o ovládnutí miliard spojených s krajskými nemocnicemi, stamiliony z evropských fondů a také budoucí souboj o to, kdo převezme otěže v sociální demokracii po odchodu Bohuslava Sobotky.

Vyplynulo to z informací, které Neovlivní.cz v uplynulém týdnu nasbíralo mezi jihočeskými politiky a místními zákulisními hráči. Zákulisí boje o moc v Jižních Čechách jsme popsali zde ». Sám Jiří Zimola se do detailnějších spekulací nechtěl pouštět. Na otázku redakce, co stálo za jeho pádem, řekl pouze: “Byly za tím byznysové i politické zájmy”.