Zatajené akcie: exministryni hrozí pokuta

Anna Hubáčková neuvedla v majetkovém přiznání, že vlastní podíl v hodonínských vodárnách. V kauze jde ale o víc. Řeší ji policie.

Úřad města Hodonín bude muset řešit případ bývalé ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové, která ve svém majetkovém přiznání neuvedla držení akcií vodárenské společnosti VaK Hodonín. Kauzu přinesl květnový časopis Neovlivní.cz.


Z letáku Anny Hubáčkové, tehdy už senátorky za Hodonínsko, kterým zvala v červnu 2020 obyvatele Hodonínska na protestní pochod „Za vodu pro lidi”. Zdroj: bzenec.cz

“Městský úřad Hodonín je povinen konat z úřední povinnosti. Konání úřadu není vázáno na oznámení přestupku ze strany ministerstva spravedlnosti. Přestupek může v tomto ohledu oznámit kdokoli a podle mého názoru tím bylo už zveřejnění původního článku,” uvedl na dotaz redakce mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Hodonínští úředníci oslovení Neovlivní.cz nicméně zatím k případu odmítají cokoli uvádět s tím, že případné přestupkové řízení je neveřejné. Pokud s ministryní řízení zahájí, hrozí ji až padesátitisícová pokuta.

Výklad ministerstva spravedlnosti je totiž jednoznačný: ministři při vstupu do vlády musí uvádět veškerý svůj majetek, konkrétně v případě akcií bez ohledu na jejich počet či hodnotu. Exministryně Hubáčková nepopřela, že v majetkovém přiznání akcie vodáren Hodonín chybí. Hájí se tím, že jí “bylo řečeno”, že když má akcií jen málo a jejich cena je malá, nic uvádět nemusí.

“Takto mi to bylo řečeno. Proto jsem je do oznámení neuvedla. Akcie VaK se vůbec neprodávají, takže jsou neprodejné,” tvrdí Hubáčková.

Ministerstvo spravedlnosti nicméně na přímý dotaz Neovlivní.cz jasně uvedlo, že je exministryně do majetkového přiznání měla uvést.

Příběh s akciemi je ale jen vedlejším motivem mnohem vážnější a pro političku nepříjemnější kauzy, kvůli níž se o ni zajímá policie. Anna Hubáčková se podle zjištění Neovlivní.cz ocitla ve střetu zájmů, když coby ministryně rozhodovala o kauze, v níž je VaK Hodonín jedním z klíčových hybatelů.

Kvůli nestandardním postupům ministerstva životního prostředí z éry Hubáčkové se případ dostal právě na stůl policie. Stalo se to v době, kdy Anna Hubáčková loni rezignovala na post ministryně.

Proč se policie zajímá o bývalou ministryni. Odhalení přináší květnový časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Bzenec.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email