© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Druhý nejbohatší Slovák skončil v cele s obviněním z korupce a praní špinavých peněz kvůli kauze Gorila
Už dvakrát musel spolumajitel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák obhajovat svoji pověst. Zatímco šifrovanou korespondenci s Marianem Kočnerem zatím ustál, spis Gorila nakonec vedl k jeho úternímu zatčení a obvinění. O tom, nakolik to ohrozí pozici Penty i v Česku, kde je skupina aktivní hlavně v Praze, sepsala šéfredaktorka Sabina Slonková text pro časopis Neovlivní.cz před rokem. Nyní jej v souvislosti s Haščákovým zatčením odemykáme.
Časopis Neovlivní.cz říjen 2019: Slovenskem znovu otřásá Gorila. Stejnojmenný případ, v němž tajná služba odposlouchávala mocné. Mimo jiné i druhého nejbohatšího Slováka a spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Penta je poslední roky významným vlivovým hráčem i v Praze. Podle nejnovějších nahrávek kauza sahá i do České republiky, a to skrze premiéra Andreje Babiše. Může jej však v Česku Gorila ohrozit?
Nově publikované nahrávky z desítek hodin odposlechů, které kdosi během října rozeslal slovenským médiím, vykreslují naše sousedy jako skrz naskrz mafiánský stát. Odkrývají především vazby bývalého tamního premiéra Roberta Fica a zákulisního hráče Mariana Kočnera obžalovaného z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka.
Spolumajitel Penty Jaroslav Haščák vychází z celé kauzy jako vedlejší produkt. Jeho pozicí nicméně může Gorila, kterou Slováci před lety už jednou řešili, notně otřást. A to proto, že se navenek dostal do jednoho pytle s Kočnerem a spol. Tehdy, před osmi lety, kdy z Gorily unikly první střípky, případ ustál. Později se ale kvůli vraždě Kuciaka situace změnila.
Samotného Haščáka ani dnešní nahrávky neusvědčují z trestné činnosti, že jde o reputační problém pro celou Pentu, je však jasné. Aktivity skupiny v Česku to však podle všeho neohrozí. Klíčovou postavou pro Prahu je totiž za skupinu jiná postava, další spolumajitel a zakladatel Marek Dospiva. To on je kontaktem Penty na české politiky. V minulosti jsme přinesli například fotografie z jeho večeře s bývalou primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou.
Ve slovenské Gorile Dospiva nefiguruje a žádná česká obdoba svazku se zatím neobjevila. A hlavně – od současné tuzemské vládní garnitury nelze čekat, že by nad slovenskými dokumenty a nahrávkami byť jen zvedla obočí. Například proto, že Gorila odkazuje přímo na českého premiéra Andreje Babiše.
Jde o jeho údajné utajené financování Ficovy strany Smer.
Ten případ jsme popsali už v roce 2015, kdy musel bránit svůj post tehdejší slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis. Pokus opozice o odvolání z funkce sice ustál, během diskuse v bratislavském parlamentu se však otevřelo téma velmi citlivé pro dnešního českého premiéra.
A sice dodnes nevysvětlená Babišova aféra o údajném utajovaném financování Smeru slovenského expremiéra Roberta Fica. Jeden ze členů Ficovy strany se v rozhovoru s novináři zamotal do otázek, jestli a jak Andrej Babiš finančně podpořil Smer.
Rozhovor pořídil slovenský investigativní novinář Marek Vagovič, který na případ nyní upozornil právě v souvislosti s Gorilou. „Ze zvukové nahrávky Gorila vypadla informace, že Fedor Flašík (spoluzakladatel Smeru a podnikatel, pozn. red.) si měl nechat část peněz, které vložili do Smeru utajení sponzoři strany. Jedním z nich měl být i miliardář a bývalý estébák, dnes český premiér Andrej Babiš,” uvedl nyní Marek Vagovič.
Slovenská opozice tehdy tvrdila, že právě Babišův skrytý sponzoring může být vysvětlením, proč ministr Pavlis podpořil – a následně Ficův kabinet v létě 2014 v tichosti schválil – daňovou úlevu ve výši 58 milionů eur (v přepočtu na koruny přes miliardu a půl) pro Babišovu slovenskou chemičku Duslo.
Druhá strana tato tvrzení dodnes odmítá.
Andrej Babiš na přímý dotaz Neovlivní.cz tehdy informace o jakékoliv utajované finanční injekci pro stranu Roberta Fica striktně popřel. „Nesmysly a lži. Nikdy jsem nikde nikoho nesponzoroval,” reagoval na existenci nahrávky.
Co přesně nahrávka novináře Vagoviče obsahuje? Politik Smeru Ivan Varga na ní s novinářem rozebírá situaci na předsednictvu strany Smer, které na návrh Roberta Fica vyškrtlo ze stranické kandidátky naráz zhruba třináct lidí. Varga na záznamu potvrzuje, že byl přítomen okamžiku, kdy Fico návrh na vyškrtnutí odůvodnil takto: Lídr této vylučované skupinky obdržel od Andreje Babiše peníze určené pro stranu, ale do partajní pokladny je neodevzdal všechny.
„Tak ano, padlo to na předsednictvu, že jsou informace od pana Babiše, že údajně tam byly nějaké takové vztahy… Vím, že se tam Andrej Babiš vzpomínal v souvislosti s tímhle,” zní mimo jiné na nahrávce hlas poslance Vargy.
Smer tehdy – stejně jako Babiš dnes – jakékoli utajované financování rezolutně popřel a případ nakonec vyšuměl do ztracena. Doklady o pravdivosti Vargových výroků se nikdy nenašly. S nově zveřejněnými záznamy z Gorily se případ znovu vrací.
„Předtím to bylo jen v rovině, že to napsal nějaký novinář. Vycházeli jsme tehdy ze svědectví členů Smeru, kteří to částečně potvrdili, někdo to popíral. Andrej Babiš to také popíral. Nebyl o tom jednoznačný důkaz. Jenomže ta nahrávka Gorily to dnes potvrzuje. Na ní se Robert Fico baví s Jaroslavem Haščákem z Penty. A je to o tom, že Fedor Flašík měl sehnat nějakých 250 milionů korun pro stranu od utajených sponzorů. S tím, že část těchto peněz si nechal. Tím pádem se to znovu vrací do hry,“ upřesnil v rozhovoru pro Seznam Vagovič. „Už to není tvrzení novináře, už to říká sám Robert Fico. Na té nahrávce přiznává, že Smer byl financovaný utajeným způsobem. Mluví tam o tom, že ty peníze si někdo nechal. No a když se to spojí s tím, co bylo zveřejněné v souvislosti s Babišem, tak to dává reálný kontext a obraz.“
Otázkou podle něj zůstává, zda kromě udělené daňové úlevy počítal tehdy byznysmen a současný premiér Babiš s dalšími výhodami. „Předpokládám, že si ve slovenské politice chtěl podchytit nějaké lidi. Zjistil jsem i to, že Andrej Babiš měl svého koně Mariána Čakajdu ze Správy státních hmotných rezerv. Takových příkladů je samozřejmě víc. Předpokládám, že když oligarcha vkládá tak velký objem peněz do politické strany, tak to nedělá nezištně, ale očekává za to nějaké protislužby. Nakonec jsou i jiní sponzoři, kteří vložili do Smeru velké objemy peněz a později se jim to vrátilo v podobě státních zakázek, když se Smer dostal k moci, tak měli svoje lidi na kandidátce a podobně. Takže myslím si, že to uvažování premiéra Babiše mohlo být velmi podobné,“ řekl ve Výzvě Seznamu.
Bez zajímavosti není ani to, že muž, který za slovenskou vládu stamilionové daňové úlevy pro Duslo Šala připravoval, našel angažmá při české vládě. Tomáše Malatinského, který byl od dubna 2012 do června 2014 ministrem hospodářství ve Ficově vládě, než jej vystřídal již zmiňovaný Pavol Pavlis, si jako poradce přizval v lednu 2018 na úřad tehdejší ministr průmyslu za ANO Tomáš Hüner. „Tomáš Malatinský je uznávaným a respektovaným odborníkem v oblasti energetiky a má bohaté manažerské zkušenosti také s řízením ministerstva,” zdůvodnil úřad v oficiálním stanovisku.
Faktem je, že se oba odborníci na energetiku – tedy Hüner a Malatinský – znali roky. Setkali se například v letech 2002 a 2003 v představenstvu slovenské energetické společnosti Elektrovod. Firmy, v níž vlastnila poloviční podíl skupina Penta.
Text vyšel v loňském časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a žádný text už vám neuteče. Předplatné ZDE:
Zdroj náhledové foto: Penta