Zatčený Čech v Senegalu: Případ nemusí být tak jednobarevný

Senegalské úřady Ilju Mazánka podezřívají z praní špinavých peněz, příběh ale může mít politické pozadí.

Porušení předpisů o devizovém hospodářství a porušení předpisů celní legislativy. To jsou delikty, z nichž senegalské úřady podle zjištění Neovlivní.cz podezřívají Ilju Mazánka z české společnosti Transcon, která v zemi staví modulová letiště. “Tvrdí, že jde o praní špinavých peněz,” uvedl k tomu zdroj Neovlivní.cz z bezpečnostní komunity.


Ilustrace: Shutterstockc.com

Senegalský web senenews.com uvedl, že Mazánek byl na přelomu listopadu a prosince zatčený při pokusu o nelegální přechod do Mauritánie.

Ze zjištění Neovlivní.cz nicméně vyplývá, že případ nemusí být tak jednoznačný, jak jej prezentují senegalské úřady. V zemi se totiž zjara vyměnil prezident a nové vedení země začalo zpětně prověřovat všechny lukrativní smlouvy. Společnost Transcon Electronic Systems před lety získala v přepočtu čtyřmiliardovou zakázku na rekonstrukce regionálních letišť v Senegalu. Ilja Mazánek byl klíčová osoba, byl obchodním ředitelem Transconu.

„Africká a asijská teritoria jsou sice od Česka vzdálená a pro naše exportéry nesou řadu rizik. Firmy by si však měly uvědomit, že ten, kdo zdravě nezariskuje a jen pasivně čeká na šťastnou náhodu, nemusí se taky dočkat,“ řekl před rokem Mazánek k byznysu v Senegalu.

Po prezidentské změně Senegal prověřuje nejen všechny smlouva a kontrakty, ale také se některé chystá vypovědět. Zejména ty, které jsou nákladné. Což je právě projekt na rekonstrukce letišť.

“Existuje podezření, že jde o politickou záležitost. Co máme informace, nejde o první problém české firmy v Senegalu,” uvedl již citovaný zdroj z bezpečnostní komunity.

Politickému pozadí by nasvědčoval fakt, že Mazánkovi podle neoficiálních informací senegalské úřady před pár týdny zabavily pas. Proto mohly tvrdit, že byl zatčen při nelegálním pokusu o překročení hranice. Česká diplomacie a bezpečnostní složky proto zkoumají i variantu, že přechod hranice byl vyprovokovaný. Mazánek totiž dobře věděl, že Česko má v zahraničí takzvané kontraktory, kteří v podobných případech dokáží pomoci. V Senegalu navíc funguje i vojenský přidělenec.

Ilja Mazánek má v porovnání s jiným zatčeným Čechem v zahraničí štěstí, že k němu může advokát i zástupci české diplomacie. Jan Darmovzal, kterého zatkly venezuelské úřady už zkraje září, takové štěstí nemá. Dodnes se k němu nedostal ani jeho advokát, tamní diktátorský režim k němu nikoho nepustil. Ani rodině nesdělil, kde je jejich syn zadržován.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email