Zatím nejrychlejší růst nákazy. Vojtěch: Byli jsme naivní

Oficiální vládní data za uplynulých pět dní ukazují na nejrychlejší šíření covid-19 od letošního března. Do pátku bylo evidováno přes 1800 nových případů nákazy. V přepočtu na sto tisíc obyvatel tak přibylo v České republice o více než polovinu případů víc než v sousedním Německu. Ministr Adam Vojtěch těsně před začátkem školního roku, kdy se očekává další růst nákazy, tvrdí, že žádná celostátní opatření vláda nechystá.


Druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů covid-19 zaznamenali zdravotníci tento pátek, kdy přibylo 468 nakažených. Zatímco zjara vláda za srovnatelných čísel a bez jasných analýz vypnula zemi a ochromila ekonomiku, nyní takové kroky nechystá. Tvrdí, že dnes je jiná situace, protože je méně lidí s vážnými příznaky v nemocnicích.

A tím také zdůvodňuje, proč nyní zemi zavírat nebude. “Nechceme už život v Česku nějak omezovat, zavírat restaurace nebo něco podobného. Chceme, aby fungoval plus mínus normálně,” oznámil ministr Adam Vojtěch ve veřejnoprávní agentuře ČTK.

Jenže to není zdaleka tak jisté. Nasvědčuje tomu například postoj Zdeňky Jágrové, šéfky pražské hygieny. Právě v Praze se nákaza šíří nejrychleji a Jágrová už dala veřejně najevo, že pokud se budou čísla dál zhoršovat, dá se očekávat uzavření nebo omezení nočních klubů, barů a heren ve městě. Proto, že nové případy jsou v Praze nyní mezi mladými lidmi ve věku 29-30 let.

“Pokud by ta situace v této oblasti postupovala dál, tak můžeme přistoupit buď k omezení provozní doby, nebo úplnému uzavření těchto zařízení,” citovaly Jágrovou SeznamZprávy.

Ministr Vojtěch také nyní přiznal, že jarním uzavřením země a nahnáním lidí do domácí karantény vláda nákazu nevymýtila. Jen její šíření odložila.

Vojtěch totiž v citovaném rozhovoru pro ČTK prohlásil, že nyní nejde o druhou vlnu, ale stále o tu první: “Původně jsme si mysleli, dnes už mohu říct – naivně, že přes léto virus poleví, že se nebude tak šířit, možná se změnou počasí. Ale vidíme reálně na datech, že žádná pauza nebyla. Jen pokles daný protiepidemickými opatřeními, byť poměrně krátký.”

Jak se vláda připravila na podzimní situaci, kdy se k covid-19 přidají chřipková onemocnění? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Objednávat můžete ZDE:

 

Zdroj náhledové foto: FB Adama Vojtěcha