Za kulisy: “Intrika jako prase”. Proč ČSSD nezvládá bitvu s operátory?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v kauze mobilní operátoři dělá všechno proto, aby srazil volební preference sociálních demokratů co nejníže. Je však na vině jen on? Deník Neovlivní.cz pátral v zákulisí ČSSD a zjistil, že se ministr nechal vlákat do pasti, kterou mu připravili jeho vlastní kolegové. V partaji i v úřadu.

Nejprve slíbil podporu senátnímu návrhu, který posiloval postavení zákazníků vůči mobilním operátorům. Pak ji odvolal a novelu pomohl pohřbít. Následně brzdil další snahy o nastavení přísnějších mantinelů pro operátory. Ve finále pak politicky výbušnou agendu svěřil člověku, který zákazníky za levným voláním poslal do Polska. Za tento výrok pak odvolal šéfa tiskového odboru, protože prý nenaučil náměstka adekvátně mluvit na veřejnosti.

To je jen stručný výčet viditelných přehmatů ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), jinak také dlouhodobého adepta na odchod z vlády.

Detailní pohled za kulisy roční bitvy spojené s postavením operátorů na domácím trhu ale ukazuje, že viníků je mnohem víc.

Tak předně: ministrův loňský obrat u senátního návrhu ( čtěte zde ») byl politický. Jeho náměstek Karel Novotný, který měl agendu operátorů tehdy na starost a těšil se na rozdíl od ministra důvěře premiéra Bohuslava Sobotky, Mládka přesvědčil, že zadání ČSSD je přece nyní jiné: přiškrcení operátorů odložíme.

“Bylo to politické zadání, které znělo jasně. Proti operátorům se teď nepůjde. Proto Mládek vzal svoji podporu navrhovaným změnám zpět,” popisuje vysoce důvěryhodný zdroj blízký vedení ČSSD.

Může vás zajímat:

» Index vlivu ve vládě: Mládek je č. 16
» Premiér vyzval Mládka k rezignaci kvůli firmám, ten to odmítl
» Jak ČSSD bránila operátory a před volbami otočila

Mimo jiné právě proto v té době aktivitou nepřekypoval ani Český telekomunikační úřad nebo antimonopolní úřad, kteří mají na operátory své páky.

Jenže strategie se časem opět změnila a Bohuslav Sobotka se rozhodl před volbami proti operátorům navzdory všem zákulisním dohodám vyrazit. A také posílit pravomoci regulátora.

Janu Mládkovi to ale nikdo neřekl.

V půlce ledna nic netušící ministr odletěl na Světové energetické fórum do Abu Dhabí a mezitím mu ministerský předseda a stranický šéf poslal dopis, v němž jej vyzval ke změně kursu a tvrdému postupu proti operátorům. O stranické loajalitě a ministrově postavení uvnitř mateřské partaje jasně vypovídá fakt, že dopis se obratem dostal do médií. Navíc zrovna do těch, které vlastní největší rival ČSSD Andrej Babiš. Lídr hnutí ANO také přehmatů socialistů okamžitě využil v kampani (a pomlčel, že na ruku šel operátorům při tvorbě zákona právě jeho poslanec Stanislav Pfléger).

“Byla to intrika jako prase. Proti vlastnímu ministrovi,” popsal atmosféru v ČSSD již citovaný zdroj. “Zveřejněním tohohle dopisu se z věcného problému stal politický a to je vždycky špatně.”

Jan Mládek ale v příběhu lid versus operátoři rozhodně není nevinnou obětí. Zkušený politický matador si nechal od veřejnoprávní televize nadiktovat, koho má poslat do debaty. Když televize odmítla “jen” poradce, udělal z něj náměstka. Rozhodl se totiž, že agendu svěří svému dosavadnímu poradci Lubomírovi Bokšteflovi. Ten sice možná problematice rozumí, veřejně vystupovat ale neumí.

Když se jej v debatě na Aktuálně.cz jeden ze čtenářů zeptal, proč nejsou v Česku stejné ceny jako u našich severních sousedů, náměstek jej poslal telefonovat do Polska. “Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku – odjeďte do Polska,” napsal náměstek.

Schytal to ze všech stran, zkritizoval jej i premiér, který zároveň přenesl svůj hněv na ministra Mládka. Ten musel náměstkovi udělit důtku a propustil šéfa tiskového odboru. “Někdo musel padnout,” lakonicky popsal úředník ministerstva průmyslu.

Za normálních okolností už by Jan Mládek podle politiků z ČSSD ministrem nebyl. Je však pár měsíců do voleb a nikomu v ČSSD se už nechce měnit tým. Sám Mládek se sice nechal slyšet, že zvažuje rezignaci, protože má svých stranických kolegů plné zuby, nic ale nenasvědčuje tomu, že by to skutečně udělal.

A premiér Sobotka jej, jak tvrdí, odvolávat nechce. Naposledy to řekl ve středu zpravodajce deníku Právo. Sám Mládek pak o vývoji posledních dní nekomunikuje. Novinářům se po včerejší vládě vyhnul a jeho úřad pouze rozeslal stručnou tiskovou zprávu, že ministr připravil do vlády návrh zákona o elektronických komunikacích.