Zbrojař, který znal tajnosti financí ČSSD, policii unikne

Jeden z nejvlivnějších zbrojařů a lobbistů přelomu tisíciletí Pavel Musela definitivně unikne stíhání pro podezření z politické korupce. Přítel bývalého premiéra Stanislava Grosse před lety utrpěl úraz při pádu z posedu a znalci nyní konstatovali, že není schopen vnímat trestní řízení.

Policie navrhla žalobci, aby Muselovo trestní stíhání přerušil. Reportérka Radiožurnálu a spolupracovnice Neovlivní.cz Jana Klímová informovala, že podle znalců Musela trpí po úrazu poruchou osobnosti, chování a ztrátou paměti. Původně měly vyšetřující úřady pochybnosti, zda Musela ztrátu paměti nefinguje, poslední posudek je ale jednoznačný: Musela nemůže jít před soud (odkaz »).

Více:

» Přehledně: Tajemství, která už Stanislav Gross nevysvětlí
» Špioni sledovali online, jak Krejčíř vyrábí směnku na Grosse
» Grossův muž ze zákulisí se vrací, radí lidem z ANO
» Poslanec ČSSD podal kvůli smrti Stanislava Grosse trestní oznámení
» Byt a firemní trafika pro přeběhlíka? Nic trestného, usoudila policie
» Politické nabídky versus uplácení. Žalobkyně k mostecké nahrávce

“Policie podala návrh na přerušení stíhání,” potvrdil Radiožurnálu státní zástupce Petr Šereda. Takzvané přerušení znamená, že pokud by se situace změnila a zdravotní stav zbrojaře se zlepšil, může být znovu obviněn.

Pavel Musela je přitom jedním z mála lidí, kteří do detailu znali zákulisí několika privatizací vlád ČSSD a byl i blízko finančních operací spojených s hospodařením partaje. Tak jako měl Miroslav Kalousek “svého” zbrojaře Richarda Hávu, Pavel Musela byl blízkým člověkem ministra vnitra a pozdějšího premiéra Stanislava Grosse. Zákulisní bitvy mezi Hávou a Muselou, potažmo Kalouskem a Grossem byly v té době legendární.

I kvůli zbrojařovým kontaktům a aktivitám policie původně pracovala s verzí, že pád z posedu nebyl náhodou a vášnivého nimroda Muselu z něj někdo shodil. Dokonce obvinila z pokusu o vraždu jeho známého, který s ním v době pádu v lese byl. Soud jej ale pro nedostatek důkazů nakonec obvinění zprostil.

Před soud se policie pokusila Pavla Muselu dostat kvůli případu politické korupce, obvinila jej v roce 2013. V případu jde o podezření, že špičky ČSSD profitovaly na privatizaci těžařské společnosti Mostecká uhelná. Švýcarské vyšetřující úřady poslaly před pěti lety do Prahy informace, podle nichž krátce po privatizaci odešlo zhruba 5 miliónů dolarů (tehdy 170 miliónů korun) na účet, k němuž měl přístup právě Grossův přítel, zbrojař Musela.

Muselovo obvinění policie vystavěla na verzi, že zbrojař uplatil třemi miliony korun bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru, který připravoval pro rozhodnutí vlády o prodeji dolů v roce 1999 některé podklady. I Sýkora patřil do okruhu lidí blízkých Stanislavu Grossovi.

S penězi z Muselova účtu následně disponoval i Jiří Martinek, Grossův poradce, který pro ČSSD zajišťoval kampaně a marketing. Kauza vyšla najevo v době, kdy už byl Stanislav Gross mimo politiku. Přesto kvůli aféře požádal o přerušení členství v ČSSD, nicméně striktně popřel, že by k němu nějaké peníze doputovaly. Loni pak bývalý šéf vlády a ČSSD zemřel.

Samotný případ provizí za privatizaci Mostecké uhelné nakonec u soudu skončí, i když bez Musely. Státní zástupce předpokládá, že obžaloba na Sýkoru a spol. bude podaná do konce letošního roku. Proces by pak mohl začít příští rok.