Zdeňka Bakalu kvůli OKD vyšetřují švýcarské úřady

Švýcarské kriminální orgány začaly vyšetřovat miliardáře a filantropa Zdeňka Bakalu kvůli bankovním operacím v severomoravské těžební společnosti OKD. Švýcaři už svým českým kolegům poslali žádost o vydání informací k případu. Zatím naposledy se tamní úřady vložily do privatizace Mostecké úhelné společnosti. Soudní proces zatím nepravomocně přinesl dlouholeté tresty vězení a miliardové finanční sankce podnikatelům, kteří doly zprivatizovali.

O zájmu švýcarských úřadů o OKD informoval pořad Reportéři ČT. “Švýcarské orgány chtějí vyšetřovat někdejšího hlavního akcionáře OKD Zdeňka Bakalu. Zajímají je podezřelé bankovní operace, které mohly poškodit těžební společnost o miliardy korun,” uvedl reportér Dalibor Bártek. ”

Vývoj v kauze OKD:

Zdenek_Bakala_karikatura
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny
» Analytický portrét: Drahý Zdeněk Bakala. Příběh self-made mana
» 80 minut Bohuslava Sobotky. O OKD, šrámu na kariéře
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

Švýcarské finanční zpravodajství se letos v březnu oficiálně obrátilo na Finančně analytický útvar, který pracuje pod ministerstvem financí, se žádostí o informace ohledně pádu OKD. Švýcaři se podle ČT kromě Bakaly zajímají také o Petera Kadase, Marka Jelínka a firmy OKD a NWR NV se sídlem v Nizozemí.

“Švýcaři začali prověřovat dva neobvykle vysoké převody peněz z 10. srpna 2007. Tehdy společnost OKD odeslala své mateřské společnosti NWR NV, kterou ovládal Bakala, ve dvou platbách nejprve 1,9 miliardy korun a poté 205 milionů eur (pět miliard a 700 milionů korun). Dohromady tedy více než 7,5 miliardy korun,” popsala zájem Švýcarů Česká televize.

Zdeněk Bakala ovšem striktně trvá na tom, že žádný zákon neporušil. “Pan Bakala je přesvědčen, že vše, co se dělo za jeho akcionářského podílu v OKD, se dělo v souladu se zákonem a se všemi předpisy,” prohlásil jeho mediální zástupce Vladimír Bystrov.

Kdo vyšetřování ve Švýcarsku inicioval zatím není jasné, úřady odmítají k případu cokoli říkat. Kauza je ale vrcholně politická, privatizace OKD je totiž slabým místem současného premiéra Bohuslava Sobotky a celé ČSSD, za jejíž éry ve Strakově akademii se doly privatizovaly.

Deník Neovlivní.cz už v dubnu informoval, že svoji práci na kauze OKD finišuje také česká policie, která chystá obvinění konkrétních osob. Kriminalisté dospěli k závěru, že bývalé vedení firmy přispělo několika operacemi k úpadku OKD.

“Připravují se obvinění. Jde o operace z poslední doby před úpadkem firmy, jejichž pomocí byly vyvedeny z firmy stovky milionů. Co se týče způsobené škody, bavíme se o částce převyšující půl miliardy korun,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.