Zdroj: MPO

Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Jan Mládek

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy slouží ruské propagandě. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

Jan Mládek – ministr průmyslu a obchodu

 

Přestože jeho pozice je například ve strukturách Evropské unie značně mínusová, pro Kreml je český ministr – jinak též autentický rusofil – jednou z důležitých postav v Česku. A to díky své funkci, v níž má na starost strategické koncepce o energetice či českou exportní politiku. A díky níž také systematicky veřejně zpochybňuje unijní protiruské sankce.

“Nemyslím si, že sankce v tom podání, jak jsou, mohou něco změnit. Jejich politický vliv je nulový a ekonomicky sice může mít Rusko problémy, ale to poškodí spíše obyvatelstvo než vládu,” řekl o nich.

Právě kvůli svému postoji k sankcím má ministr průmyslu své místo v žebříčku Neovlivní.cz.

Ačkoli je ministr v médiích často označován jako jeden z hlavních Putinových hlasů v české politice, on sám svůj postoj obhajuje argumentem, že mu jde výlučně o postavení českých firem: “Zkušenost je totiž taková, že USA zavedou sankce, a pak je sami nejrychleji ruší a americké firmy tam poté mají největší podíl. Neradi bychom, aby se české firmy staly obětí těchto her.”

Nicméně připomeňme dobové zprávy z éry, kdy Jan Mládek nezískal bezpečnostní prověrku. Novináři tehdy zveřejnili, že to bylo kvůli jeho vztahům s ruskou komunitou v Česku, které při prověrce zatajil.

 


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf