Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Jaroslav Foldyna

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy využívá ruská propaganda. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

JAROSLAV FOLDYNA – poslanec, člen předsednictva vládní ČSSD

Dlouholetý příznivec prezidenta Miloše Zemana a zároveň představitel proruského křídla v sociální demokracii. Foldyna je svéhlavým politikem, který pravidelně budí rozruch svými názory. A to bez ohledu na to, jaká je politika jeho mateřské sociální demokracie.

Zřejmě proto, že jeho rodina má kořeny v Srbsku, dodnes protestuje proti bombardování Bělehradu. Masakr osmi tisíc civilistů v bosenské Srebrenici v roce 1995 svádí na muslimy a Západ, odmítá také uznání Kosova. A v poslední době se v konfliktu na Ukrajině staví na stranu Ruska.

“Myslím si, že kdo jen trochu sleduje zahraniční politiku, nemůže s Putinem nesouhlasit,” říká Foldyna. A ruská propaganda jeho slova využívá jako hodnocení dlouholetého polistopadového politika z vládní strany.

Po boku dalších mužů z žebříčku Neovlivní.cz se Foldyna v březnu také účastnil prezentace publikace vydané Ministerstvem zahraničí Ruské federace Bílá kniha – aneb Pravda o Ukrajině. Navzdory bojkotu ze strany českých politiků zavítal i na ruskou ambasádu oslavit výročí konce druhé světové války.

Foldyna také kritizoval průjezd amerického konvoje Českem. A směrem k Ukrajině řekl: “Evropa v tomto konfliktu sehrála roli užitečného idiota. Ač si to chce či nechce někdo přiznat, já nejsem v tomto pokrytec, je to geopolitický konflikt. V pozadí stojí Spojené státy americké a Rusko. V průběhu posledního čtvrtstoletí USA testovaly, kam až mohou dojít. Začalo to Balkánem, skončilo to přidružováním Litvy, Lotyšska, Estonska, Ukrajiny.”

Foldyna ale odmítá, že by pomáhal šířit Putinův hlas v Česku. “Já jen odmítám tu hysterii s tím, jakým nepřítelem lidstva je Rusko. A já samozřejmě vnímám, že okamžitě budu nazván nějakým agentem nebo pátou kolonou, je mi to tragicky směšný,” konstatuje.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf