Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Jiří Vyvadil

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy slouží ruské propagandě. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

Jiří Vyvadil – bývalý senátor ČSSD a exporadce premiéra

 

Někdejší soudce Nejvyššího správního soudu, exposlanec, exsenátor a dnes advokát Vyvadil nedisponuje nijak velkým vlivem, na sociálních sítích, internetových webech i v médiích je ovšem tak radikálně proruský, až působí trochu jako karikatura. Nevyšly mu ani nedávné protesty proti americkému konvoji, který projížděl Českem.

Jeho význam pro Kreml spočívá v něčem jiném: Vyvadilovy výroky často citují ruská média a vytváří tak dojem, že přesně takové jsou názory české veřejnosti.

Když zakládal občanské sdružení Přátelé Ruska v České republice, poslal ruskému velvyslanci dopis, v němž se vyjádřil ke krizi na Ukrajině. A ruská média jej obratem citovala. “Původci a organizátoři této krize, představitelé EU a USA, využili radikalistických polofašistických a nacionalistických sil a společně uskutečnili státní převrat, při kterém odstranili legálního prezidenta. Přitom navíc uvedli do funkce dočasného premiéra, který je znám svými fašistickými sympatiemi,” uvedl v dopise Vyvadil.

Stejně posloužil před a během průjezdu amerického konvoje přes Českou republiku, kdy oficiální ruské informační zdroje uveřejňovaly lživé zprávy o masových protestech. Často citovaly právě Vyvadila. V článcích byl označován jako “populární český politik”.

“Abych byl upřímný, měl bych i pochopení, kdyby Rusko zčásti tomu východu Ukrajiny i vojensky pomohlo. Sleduju vyvražďování civilních obyvatel, nemocnice jsou rozbombardovány, školy a tak dále,” citoval jindy Vyvadila moskevský rozhlas Hlas Ruska.

V půli dubna Jiří Vyvadil začal tvrdit, že organizuje průjezd Nočních vlků, tedy motorkářů podporujících ruského prezidenta Putina Českem. Proti Nočním vlkům se přitom staví Poláci i Němci. “Přátelé, byli jsme požádáni Nočními vlky o zajištění prostorů pro setkání s občany a našimi ruskými přáteli v Ostravě, Brně a Praze,” píše Vyvadil na svém facebookovém profilu.

On sám se ale za loutku Kremlu nepovažuje. Věří, že slouží pravdě.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf