Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Michal Voráček

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy slouží ruské propagandě. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

Michal Voráček – mediální podnikatel a lobbista

 

V souvislosti s proruskou propagandou se o něm téměř nemluví. Vlivný mediální hráč Michal Voráček je přitom mužem, který umožňuje šířit názory Kremlu v České republice jako málokdo jiný.

Podle dokumentů uložených v obchodním rejstříku je totiž většinovým majitelem společnosti OUR MEDIA a.s, do jejíhož obchodního portfolia patří řada českých silně prokremelských serverů:  Freeglobe.cz, EUportal.cz, EUserver.cz a další. A to včetně Protiproudu, který vede jiný člen žebříčku Neovlivní.cz: bývalý hradní vicekancléř Petr Hájek.


V médiích, která patří do Voráčkova portfolia, vůbec působí řada výrazných proruských osobností. Kromě Hájka třeba antisemita Adam B. Bartoš či Radim Panenka, ultrakonzervativec kolem iniciativy D.O.S.T. Některé zmíněné weby také veřejně podpořil bývalý prezident Václav Klaus.

Nejúspěšnějším Voráčkovým projektem jsou Parlamentní listy. Zpravodajský server se zaměřením na tuzemskou politiku, v němž se ale často objevují komentáře a články, které souzní s Vladimirem Putinem. Otiskuje prokremelské komentáře například Petra Hájka, Michala Semína a dalších.

V porovnání s weby s obdobným obsahem mají Parlamentní Listy relativně vysokou návštěvnost, podle odhadu NetMonitoru je navštívilo v lednu 2014 téměř 600 tisíc reálných uživatelů.

Ruská média z nich citují, nedávno převzala zprávu o tom, že Češi považují ruského prezidenta Vladimira Putina za nejoblíbenějšího státníka.

Síla Parlamentních listů navíc může být brzy ještě daleko větší. Do Voráčkovy společnosti OUR Media se totiž rozhodl vstoupit bohatý král českého hazardního průmyslu, senátor a majitel sázkové kanceláře Synot Ivo Valenta. “Přicházíme proto, abychom pomohli Parlamentní listy rozvinout a mohli se podílet na mezinárodní expanzi,” citoval Valentu web Mediaguru.cz.

Michal Voráček s médii příliš nekomunikuje, Parlamentní listy považuje za skutečně svobodné médium.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf