Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Miloš Zeman

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Rusku. Jejich hlasy slouží ruské propagandě. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

Miloš Zeman – prezident České republiky

 

Jestli je v Česku státník, který se dostává pravidelně do kolize s oficiální zahraniční politikou země, pak je to přímo hlava státu. Bez ohledu na to, že většina českých i zahraničních politiků jeho slova věsměs nebere vážně, pro kremelské vůdce mají cenu zlata. Říká je přece prezident demokratického státu.

Zatím poslední prezidentův výstřelek – slovní přestřelku s americkým velvyslancem Schapirem kvůli Zemanově cestě do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války – veřejně ocenil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.  “Zeman je prostě člověk, který má vlastní důstojnost a vlastní hrdost. Ne všichni jsou takoví, bohužel,” prohlásil Lavrov v interview se šéfem mediálního holdingu Rossija segodňa. Ve stejném rozhovoru pak Lavrov dodal, že Američané se snaží omezovat vztahy všech zemí s Ruskem, “a to všech zemí bez výjimky”.

Mimochodem – prezident si pro oznámení, že velvyslanec Andrew Schapiro má po své kritice Zemanovy cesty do Moskvy dveře na Hrad zavřené, vybral server Parlamentní listy Michala Voráčka. Dalšího ze žebříku TOP 10 “užitečných idiotů”.

Prezident Zeman se umístil v žebříčku Neovlivní.cz i kvůli svým veřejně projeveným pochybnostem o tom, zda Kreml potlačuje lidská práva. A také slovním atakem na ruský symbol boje proti nesvobodě – skupinu tamních aktivistek Pussy Riot. Nominaci stvrdila také jeho opakovaná vyjádření proti ruským sankcím. Miloš Zeman na toto téma poskytl hned dvakrát rozhovor například v Česku vydávanému lifestylovému magazínu Youth Time, který vede Julia Kinash, spolupracovnice Putinova oligarchy a šéfa železnic Vladimira Jakunina.

Oficiální ruská média Miloše Zemana za jeho postoje ocenila například nedávno v příspěvku na webu rozhlasové stanice Sputnik, kde o Zemanovi napsali: “Nehledě na kritiku oponentů a masmédií za údajné proruské nálady, se popularita prezidenta miloše Zemana mezi voliči zvyšuje.”

Když zase prezident označil ukrajinského předsedu vlády Arsenije Jaceňuka za premiéra války, reakce z Moskvy byla blesková. “Trefil se přímo do černého,” komentoval to na Twitteru šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov, jeden z hlavních tlumočníků ruských zájmů na Ukrajině.

Navzdory svým veřejným výrokům prezident nicméně nálepku “Putinova sluhy” odmítá. “Nejsem propagandista Kremlu, proti ruským sankcím se velmi ostře vyjádřili takoví lidé jako německý premiér, dokonce ostřeji jak já, slovenský premiér Fico, maďarský premiér Orbán a další. Jsem v dobré společnosti,” reagoval nedávno v jedné z diskusí.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf