Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Václav Klaus

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy využívá ruská propaganda. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

VÁCLAV KLAUS – BÝVALÝ PREZIDENT

Podpůrný hlas bývalého prezidenta Václava Klause má – stejně jako hlas současné hlavy státu – pro Kreml klíčový význam. Je dlouholetým čelným státníkem demokratického státu a jeho prohlášení se zpravidla stávají důležitým nástrojem Putinovy propagandy směrem dovnitř Ruska.

Z analýzy médií, kterou deník Neovlivní.cz při sestavování žebříku připravil, plyne, že Moskva nejčastěji pracuje se dvěma Klausovými tezemi: protiruské sankce jsou nesmyslné a konflikt s Ruskem vyvolal Západ.

Propaganda Spojených států a Evropské unie vůči Rusku je opravdu směšná a nemohu ji přijmout,” uvedl například v rozhovoru s redaktory The Spectator.

Obdobně pro Tiroler Tageszeitung exprezident konstatoval, že Rusko je obětí agrese Západu, na kterou muselo reagovat.


Oficiální kremelské zdroje s obdobnými výroky obratem pracují. Václava Klause spolu se současným českým prezidentem vyzdvihují, že na rozdíl od většiny tuzemských politiků nahlíží na věci “tou správnou optikou”.

“Člověk musí být nadmíru přesvědčen o své pravdě, aby mohl vzdorovat takovému svornému odporu. Ale pro Václava Klause je typické, že má svůj pohled na vše, co se týká evropských záležitostí a Ruska. Klaus rozhodně prohlásil, že Evropská unie a USA vyprovokovaly současnou situaci na Ukrajině podporu opozičních protestů,” napsala o něm oficiální ruská zpravodajská agentura Sputnik na svých webových stránkách.

A Sputnik ještě jednou: “Praha se po dvou desetiletích naučila vzdorovat bruselskému diktátu. Zasloužil se o to experezident Václav Klaus a jeho nástupce Miloš Zeman. Díky nim se Česká republika může pyšnit nezávislým hlasem na mezinárodní politické scéně.”

Veřejné podpory se ze strany bývalého prezidenta dostalo Vladimiru Putinovi i v případě konfliktu na Ukrajině. “Není důvod, abychom nějak velebili Rusko či Putina, ale já si myslím, že v tomhletom konkrétním je Rusko a Putin nevinně. Já jsem stoprocentně přesvědčen, že je Putin nešťastnej z toho, do čeho byl zavlečenej,” prohlásil u příležitosti loňské návštěvy na Vysoké škole finanční a správní.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z