Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Vojtěch Filip

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy využívá ruská propaganda. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

VOJTĚCH FILIP – MÍSTOPŘEDSEDA SNĚMOVNY, PŘEDSEDA KSČM

Od šéfa komunistů se tak nějak automaticky očekává, že bude majákem Moskvy uprostřed České republiky. A Vojtěch Filip to plní svědomitě.

Dobře to bylo vidět třeba v listopadu 2014, kdy se Filip jako místopředseda Sněmovny vydal do Moskvy na pozvání předsedy komise Státní dumy pro jednání se státy EU Sergeje Vladimíroviče Železňaka. Ten je přitom kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU.

“Cestu do Moskvy jsem vykonal na základě rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka,” opakoval Filip a tvrdil, že cesta byla ve prospěch českých podnikatelů, poškozených protiruskými sankcemi.

Ruská média Filipovu návštěvu obratem využila. Byť se Poslanecká sněmovna od cesty distancovala, šéf komunistů byl představován jako místopředseda dolní komory parlamentu a tedy vysoce postavený ústavní činitel.


“Domnívám se, že organizování parlamentních delegací do Ruska je riskantní záležitostí, protože to může být propagandisticky zneužito v té propagandistické válce, která se vede kolem situaci na Ukrajině,” kritizoval Filipa i premiér Bohuslav Sobotka.

V březnu 2015 zase Filip poskytl rozhovor ruskému propagandistickému webu Sputnik, v němž odmítal, že by “v současné chvíli existovala takzvaná ruská hrozba”.

“Považuji to pouze za prázdný výkřik těch, kteří neumí žít bez obrazu nepřítele. Jsem přesvědčen, že žádné spojenecké cvičení či rozšíření vojenské přítomnosti USA v EU nezlepší bezpečnostní situaci, naopak, může ji významně zhoršit,” prohlásil v rozhovoru.

Ve stejné době se zúčastnil i demonstrace na podporu prezidenta Miloše Zemana, kterou svolala Strana práv občanů. Ruská média ji využila po svém: tvrdila, že se lidé sešli na protest proti válce s Ruskem a protiruským sankcím. Ruská televizní stanice Rossija 24 doslova uvedla, že šlo o protest pod heslem “Nechceme válku s Ruskem”.

Největší prostor v reportáži pak dostal právě šéf českých komunistů Vojtěch Filip. On sám se za loutku Kremlu nepovažuje.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf