Žebříček vlivu v Praze 2016: Číslo 6

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně změnila. Deník Neovlivní.cz přináší aktualizovaný žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města tak, jak vzešly z půlroční vládní krize na magistrátu.

ČÍSLO 6: DANIEL KŘETÍNSKÝ

Narozen 9. července 1975 v Brně, miliardář ovládající Energetický a průmyslový holding a spoluvlastní mediální dům CNC.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Daniel Křetínský

Je to už druhý žebříček deníku Neovlivní.cz, v němž Daniel Křetínský bodoval. Po umístění v TOP 10 vlivu ve sportu se dostal i mezi desítku nejmocnějších postav hlavního města.

Za jeho pozicí v metropoli stojí především podíly v městských společnostech Pražská teplárenská a Pražské služby (80% bodů) v kombinaci s kontakty na pražské politické lídry (70% bodů).

Jako klíčový fakt se v bodování promítl jeho vstup do Pražských služeb, který ve finále může vést až k ovládnutí malešické spalovny.

Křetínského odpadová firma AVE získala pětinový podíl v konkurenční městské firmě Pražské služby a utká se s ní také v zakázce na svoz odpadu v hlavním městě za více než deset miliard, kterou vypsalo nové vedení města. Pokud vyhraje, což je – vzhledem k insider informacím o konkurenci -, pravděpodobné, má už jen krok k ovládnutí spalovny.

Pro společnost Pražské služby by totiž neúspěch v tendru znamenal v podstatě byznysovou smrt a velmi pravděpodobně by musela spalovnu prodat.

Daniel Křetínský disponuje také užitečnými kontakty na hlavní hráče pražské politické scény z řad sociálních demokratů i ANO. Před jejím politickým pádem měl blízko k Babišově pravé ruce Radmile Kleslové, mezi jeho další kontakty patří nezničitelný sociální demokrat Petr Hulínský.

TOP 10 vlivných v Praze – verze duben 2016

1. Karel Březina
2. Petr Štěpánek
3. Adriana Krnáčová
4. Marek Hanč
5. Petr Dolínek
6. Daniel Křetínský
7. Luděk Sekyra
8. Petr Hulinský
9. Matěj Stropnický
10. Jaroslav Faltýnek

K utužení vztahů Křetínskému slouží i vlastnictví fotbalové Sparty. Jak říkají někteří pražští radní: “Na VIP tribunu na Spartu zajde každý rád.”

Miliardář sice spoluvlastní i vydavatelství CNC, které kromě deníku Sport vydává i nejčtenější tuzemský list Blesk, ten mu však zatím zjevně slouží jak atomový štít, jak miliardáři říkají investicím do médií. Kupují je na ochranu před konkurencí, jako pojistku. (V případě CNS se navíc dá mluvit i o investiční akci, vydavatelství totiž jako jedno z mála stabilně vydělává.) Z pražských politiků deník Blesk nešetřil například primátorku Adrianu Krnáčovou, sám Andrej Babiš vychází z analýzy článků deníku v pozitivním světle.

Křetínský už jednou čelil politickému obvinění, že svých novin využívá k ovlivňování byznysu. A to, když s tímto podezřením přišel bývalý náměstek primátora Jiří Vávra, kterého reportéři Blesku vyfotili na oslavě, kde se potkal s pražským kmotrem Hrdličkou.

“To, že tuto již nikterak žhavou skutečnost zveřejnil deník Blesk přesně v den konání valné hromady společnosti Pražské služby, na které hájím zájmy Hlavního města Prahy, jen dokazuje, jakými způsoby vlastník Blesku prosazuje své zájmy na úkor Prahy. Jen podotýkám, že společnost EP Industry je ve sporu s městem a chce donutit Prahu, aby prodala spalovnu v Malešicích skupině, která ovládá i nevlivnější bulvární deník v České republice. Tím by městu a jeho obyvatelům vznikla těžko napravitelná ztráta, kterou by již nikdy nebylo možné zvrátit,” napsal v tiskové zprávě Vávra.

Daniel Křetínský i jeho mediální dům to ale striktně popřeli. “Neříkáme fotografům Blesku, koho mají fotit,”reagoval tehdy mluvčí Křetínského Daniel Častvaj.