© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší aktualizovaný žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města.
Číslo 1 – Karel Březina
Narozen 25. listopadu 1972 v Praze, předseda zastupitelů ČSSD na pražském magistrátu.
Když na přelomu tisíciletí plnil tehdy sedmadvacetiletý ministr Zemanovy vlády Karel Březina titulní strany bulvárů svými sexuálními aférami, těžko by někdo vsadil na to, že za patnáct let bude nejvlivnějším mužem v Praze.
Březina se ale dokázal poučit, stáhl se do ústraní, výrazně na sobě zapracoval a vyspěl. A pomalu, “od píky” si začal budovat mocenské zázemí v Praze. Dnes už nedává rozhovory (pro Neovlivní.cz udělal výjimku), nechodí na večírky, nevykládá své sexuální zážitky s celebritami, ale o to více pracuje na své politické moci v metropoli. A úspěšně.
Na první pohled to ale není vidět, nemá totiž téměř žádné podstatné politické funkce. Není primátor, náměstek, radní ani předseda či místopředseda sociální demokracie v Praze. Je “pouhým” šéfem zastupitelů ČSSD. To je ale jen pohled z dálky. Březina je ve skutečnosti tím, kdo na magistrátu fakticky rozhoduje. Sešlo se u něj totiž několik unikátních faktorů.
Konec hlavních hráčů. Roman Janoušek sedí ve vězení. Ivo Rittig je stíhán v řadě kauz. Tomáš Hrdlička si užívá cestování po světě. Pavel Bém je mimo politiku. Petr Hulinský sedí na ministerstvu školství. Miroslav Poche je v europarlamentu… Lidé, kteří léta ovládali metropoli, jsou dnes mimo dění. Mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje a Březina je jedním z posledních politiků, kteří zůstali ve funkci. Cestu k moci má tak volnou. Za orientaci a postavení v pražském prostředí získal 95 %.
Lídr ČSSD v Praze. Březina má podporu letitých hráčů ČSSD Petra Hulinského či Miroslava Pocheho a díky tomu je nezpochybnitelným lídrem vládní sociální demokracie v metropoli. Nebýt problémů se soudy, které jej odsoudily za podvod v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny v celkové výši 290 tisíc korun, seděl by v radě. Březina ale kvůli kauze raději zůstal v ústraní a předsunul před sebe socialistu Petra Dolínka. Je to ale on, kdo rozhoduje o personálních nominacích ČSSD či o klíčových záležitostech magistrátu. Za pozici v pražské ČSSD získal 95 %.
Dobrý vztah s Krnáčovou i Kleslovou. Přestože Březina žije jiný život, dokáže i dnes využít toho, že to s ženami umí. Březina totiž dokázal jako nikdo jiný “bruslit” mezi rivalkami z hnutí ANO, primátorkou Krnáčovou a bývalou šéfkou pražské buňky ANO a exstarostkou Prahy 10 Kleslovou. Když byla Krnáčová na magistrátu v úzkých, zastal se jí jako první právě Březina. Ukázala to například kauza Škodova paláce. Stejně tak ale díky svému letitému působení na Praze 10 skvěle vycházel i s Kleslovou, která mu může být díky svým konexím k užitku i po svém odchodu z politiky.
Letité zkušenosti. Březina ale využívá i svých zkušeností. Po vítězství ANO ve volbách a kompletní výměně garnitur v Praze vyplývá jeho vliv i z toho, že má v malíčku procedury na magistrátu. Zná postupy, úředníky i kličky v jednacím řádu. Zní to sice jako banalita, ale právě to z něj dělá poradce snad všech radních.
Podpora premiéra. Silná pozice Březiny ale vyplývá i toho, že má podporu šéfa ČSSD, premiéra a svého dlouholetého kamaráda Bohuslava Sobotky.