Žebříček vlivu v Praze 2016: číslo 9

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně změnila. Deník Neovlivní.cz přináší aktualizovaný žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města tak, jak vzešly z půlroční vládní krize na magistrátu.

Číslo 9 – Matěj Stropnický

Současný šéf Strany Zelených se do první desítky mocných v Praze probojoval paradoxně až poté, co vypadl z městské rady. Jeho vliv ale významně stoupl právě v uplynulém půl roce, kdy se sestavovala staronová koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice.

TOP 10 vlivu v Praze: praha_stropnciky_matej

Matěj Stropnický dokázal uhrát maximum. Pro ANO i ČSSD bylo nepřijatelné, aby politik znovu usedl v radě. Stropnický nakonec post radního vyměnil za příslib křesla šéfa strategického výboru pro dopravu, který má vliv na klíčové investice města a hraje se v něm o miliardy korun.

Nadto dokázal přimět koaliční partnery ke slibu, že naleznou větší balík peněz pro sociální bydlení.

Ač by tomu nikdo před rokem nevěřil, Matěj Stropnický se stal jedním ze spojenců primátorky Adriany Krnáčové. Kromě společného pohledu na bývalou faktickou vládkyni Prahy Radmilu Kleslovou je spojují i sklony k aktivistickému přístupu k životu a současně k ryzímu pragmatismu. Na řadu strategických témat mají shodný pohled.

Stropnického pozice uvnitř Trojkoalice posílila i díky jeho zvolení předsedou Strany zelených.

→ Čtěte více: Jak vypadá mocenská mapa v hlavním městě? »