Žebříček vlivu v showbyznysu 2017: Číslo 10

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je showbyznys. Kdo ovšem tu továrnu aktuálně řídí? Tváře, které diváci estrád, návštěvníci divadel či muzikálů a hltači bulvárních zpráv často ani neznají. Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Kdo patří mezi deset klíčových hráčů? Deník Neovlivní.cz aktualizoval žebříček nejvlivnějších lidí v českém showbyznysu.

Číslo 10: Lucie Bílá. Manipulátorka. Ale se srdíčkem

Narozena 7. 4. 1966 jako Hana Zaňáková, zpěvačka, producentka, spolumajitelka Divadla Ta Fantastika.

Když redakce Neovlivní.cz loni v létě sestavovala TOP 10 vlivných v showbyznysu poprvé, skončila Lucie Bílá dle interního měření desátá. A své postavení na chvostu první desítky si udržela Lucie Bílá.

A to přesto, že svoje bombasticky propagované listopadové koncerty v O2 areně musela kvůli nemoci odvolat. Nejenže je v náhradním lednovém termínu bulvár hodnotil jen v superlativech, ač i někteří skalní fanoušci byli spíše na rozpacích. Bílá se vzápětí bulváru odvděčila novým vztahem s novým mužem, kdy opět umně dokázala prodat svou práci. Seznámili se totiž údajně na obnovené premiéře muzikálu Carmen. Zbývá jen tipovat, zda přijde malá krize, nebo naopak příprava třetí veselky, až se přiblíží říjnová premiéra Sestry v akci, kde se má Bílá – bez alternace – zhostit hlavní role barové zpěvačky Deloris.

Bílá se na špici obliby českého i slovenského národa drží přes dvacet let. Sází na lidovost, otevřené srdíčko a zdůrazňování, že přes úspěch a slávu „jsem jedna z vás, lidičky“. Samo o sobě by to pro umístění v žebříčku TOP 10 vlivných lidí showbyznysu nestačilo. Co ji tam bezpečně usazuje, je schopnost, jak dokáže se svou pozicí v branži pracovat. Bez diskusí je zocelenou obchodnicí v zábavním průmyslu.

Aktuální pořadí

1. Ivan Zach »
2. Martin Švehlák »
3. Radek Lain »
4. Jaromír Soukup »
5. Oldřich Lichtenberg »
6. Milan Fridrich »
7. František Janeček »
8. František Nachtigall »
9. Michel Fleischmann »
10. Lucie Bílá »
» Jak jsme sestavovali žebříček vlivných v českém šoubyznysu

Píáristé, novináři i manažeři se během neformálních rozhovorů s redakcí Neovlivní.cz shodli, že Lucie Bílá vytváří dojem, že se řídí jen “srdíčkem” a “mozeček” nezapojuje, ve skutečnosti je její práce s médii a veřejným míněním absolutně přesná.

“Bílá je jednou z největších manipulátorek davů a českých médií, úplná špička. Neznám jinou celebritu, která tak dokonale umí pracovat s novináři. Nikdy je neodmítne, okamžitě se stává jejich kamarádkou. Na své medializaci se zásadně podílí ona sama, obdivuhodně dokonce zvládá také krizovou komunikaci,” uvedl před třemi lety ve skandálním rozhovoru pro slovenský deník SME Pavel Novotný, který tehdy řídil progresivní bulvární web Extra.cz. Skandálním proto, že naprášil „tajné dohody“ celebrit a novinářů, a také předpověděl, že se bulvár bude na Ivetě Bartošové pást tak dlouho, dokud jí nezabije.

Pokud jde o přístup Bílé, podle popsaného principu krmí novináře dodnes. “Bylo až směšné, jak se letos skoro v každé zprávě o Bílé, kterou vydal jakýkoliv bulvár, objevilo, že se zpěvačka připravuje na svůj narozeninový obří koncert Fifty-Fifty. Přitom by se každý ten text bez této doušky obešel. To nebyla náhoda,” upozornil zdroj z prostředí „lehkého“ čtení.

Co se jí velmi daří, je spojovat se s kvalitními lidmi či značkami v oboru. Začalo to duem Soukup-Osvaldová, dnes koncertuje s někdejším dvorním klavíristou Hany Hegerové Petrem Maláskem. A když (i kvůli škrtnutým dotacím) moc neprosperovalo jí spoluvlastněné divadlo Ta Fantastika, přesídlila jako hlavní hvězda do Hudebního divadla Karlín.

Stala se tu nejen „tváří a hlasem“, ale i producentkou představení, jak přiznala v jednom z televizních dokumentů.

Producentská práce přihodila Bílé v hodnocení Neovlivní.cz cenné body. Stala se člověkem, který rozhoduje o práci ostatních – a není tím myšlena vizážistka a pár bedňáků. Přičemž platí, že když Lucie Bílá něco chce, tak to zkrátka bude.

V branži se jí hodí politické kontakty. Dlouhodobě podporovala bývalého prezidenta Václava Klause, v nedávno vysílaném dokumentu “Nebe, peklo, Lucie” vystupoval s titulkem “Václav, přítel”. Ostatně – koncert, který na jeho podporu v době Sarajevského atentátu pořádala na Staroměstském náměstí, je památný.

V přímé volbě  podpořila Miloše Zemana. Přitom mu v době, kdy byl Klausovým protivníkem, nemohla přijít na jméno. Z kategorie zapomenutých je historka, jak odmítala vystoupit v Draculovi, když přišel Zeman na představení.

Konexe s prezidentem, který slavici ocenil medailí Za zásluhy, se hodí i při hledání sponzorů. Dlouhodobě je tváří (mimo jiné) vod Ondrášovka, spadajících pod impérium slovenského finančního žraloka Pavola Krúpy, a ten má k prezidentovi Zemanovi rozhodně blízko.

Co Bílé úplně nejde – ne že by o to tolik stála – je tvoření hvězd. Zvládá to u svých partnerů. Nebýt vztahu s ní, zřejmě nikdo by nevěděl, kdo je Václav Noid Bárta. Ovšem kolegyně – částečně i programově – zastiňuje. Své by o tom mohla vyprávět fenomenální zpěvačka Dasha. Titulní role v muzikálu Aida v Karlíně, již hrála, byla mediálně i propagačně zcela zastíněná rozvernou princeznou Amneris v podání Bílé.