Žebříček vlivu v showbyznysu 2017: Číslo 3

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je showbyznys. Kdo ovšem tu továrnu aktuálně řídí? Tváře, které diváci estrád, návštěvníci divadel či muzikálů a hltači bulvárních zpráv často ani neznají. Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Kdo patří mezi deset klíčových hráčů? Deník Neovlivní.cz aktualizoval žebříček nejvlivnějších lidí v českém showbyznysu.

Číslo 3: Radek Lain – Mlčení jako nejhorší trest

Narozen 14. 5. 1978, šéfredaktor deníku Blesk.

Okřídlené rčení říká, že o kom bulvár nepíše, jako by nebyl. Na české poměry to můžeme upravit: O kom Blesk nepíše, jako by nebyl.

Bulvární deník si podle analýz každý den otevře na milion lidí. A sleduje, jaké eskapády celebrit uznal za zaznamenáníhodné Radek Lain. Muž, který je čtvrtým rokem šéfredaktorem Blesku, obsadil třetí příčku v žebříčku nejvlivnějších figur českého showbyznysu už loni. A letos své umístění při přepočítání indexu vlivu podle Neovlivní.cz potvrdil.

V Blesku začínal Lain jako elév v 90. letech. Přes „sporťáka“ se vypracoval až na vrchol. Krátkou přestávku si dopřál v deníku AHA!, kde zastával pozici zástupce šéfredaktora, ovšem konkurenční list vydavatel Blesku pohltil a Lain posléze – z pozice ředitele sloučeného obsahu obou titulů – v řízení Blesku nahradil Pavla Šafra.

V hierarchii vydavatelského domu Czech News Centre není na špičce, tam je pevně usazená generální ředitelka Libuše Šmuclerová. Jenže Šmuclerová vliv, který by mohla mít, delegovala právě na Laina. Sama se věnuje rozvoji vydavatelství, schvaluje projekty, sleduje čísla. Na to, aby z někoho dělala hvězdu, někomu obsahem v kariéře pomáhala, nemá ani čas, ani chuť.

Aktuální pořadí

1. Ivan Zach »
2. Martin Švehlák »
3. Radek Lain »
4. Jaromír Soukup »
5. Oldřich Lichtenberg »
6. Milan Fridrich »
7. František Janeček »
8. František Nachtigall »
9. Michel Fleischmann »
10. Lucie Bílá »
» Jak jsme sestavovali žebříček vlivných v českém šoubyznysu

„Samozřejmě, že přátelům Šmuclerové se neubližuje, ale to je vše. Na druhou stranu český bulvár není tak mocný, aby mohl někoho zničit, když je v silném postavení. Umí dodělat mrtvolu – jako když expremiér Mirek Topolánek ujel v magazínu Lui svými výroky o homosexuálech. Ale tou dobou už byla jeho pozice vratká,“ popsal jeden ze znalců prostředí, s nimiž deník Neovlivní.cz loni při mapování šoubyznysového vlivu mluvil.

V Česku platí, že kdo chce v Blesku prosadit sebe, svého „koně“, nebo už hotový produkt (CD, seriál nebo muzikál), musí za Lainem. „Vlichotit se musíte jemu, pro Šmuclerovou je tohle pod rozlišovací schopnosti,“ říká další z insiderů.

V případě nutnosti jde Laina obejít, což jeho pozici v celkovém hodnocení Neovlivní.cz lehce oslabilo. Czech News Centre ovládají miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Křetínského mluvčím – a velmi vlivným poradcem v mediálních věcech – je dlouholetý mediální matador Daniel Častvaj. Právě přes něj se dá tlačit, když se v Blesku někomu něco nelíbí. Využívají toho především lidé z byznysového a politického zákulisí. „Když něco potřebuju hodně rychle a jistě, volám Častvaje,“ přiznává jeden z vlivných PR manažerů českého top byznysu.

Největší zbraní Laina ovšem není to, o kom se píše, ale o kom se mlčí. Rozházet si to s ním může být velmi nepříjemné.