© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.
Číslo 10 – ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Má konexe, pověst slušného, inteligentního právníka, při jednáních opakovaně prokázal svou kompetenci. K tomu přičtěte nálepku Babišova “pobočníka” – pozice Roberta Pelikána uvnitř hnutí ANO je stabilní a bez problémů. V součtu to přesto nestačí na víc než na desátou příčku žebříčku, v němž redakce Neovlivní.cz porovnává vliv, kteří jednotliví členové kabinetu Bohuslava Sobotky mají.
Body Pelikánovi ubírá především jeho neznalost reálné politiky, neochota naslouchat partnerům v resortu a tím pádem malý tah na branku; klíčové zákony, které slíbil připravit, nabírají zpoždění. To je případ novely trestního řádu, elektronických náramků pro hlídání domácích vězňů či předlohy o bezplatné právní pomoci nebo o veřejném opatrovnictví.
Ze stejného důvodu se mimochodem propadl i v jiném žebříčku, který redakce zveřejnila už před časem – v TOP 10 vlivných v české justici ».
Ministra jeho funkce a drive nejprve katapultovaly na pátou příčku. Během pár měsíců se ovšem propadl o tři stupně níž. Stihl se rozhádat se soudci, advokáty, legislativci i akademiky, bez jejichž podpory má jen malou šanci něco prosadit. Ti ho považují za “mladého cápka”, který není ochoten naslouchat argumentům starších a zkušenějších, což se neodpouští.
Ilustrovat to lze třeba na nedávném rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část vyhlášky ministerstva pro boj s insolvenční mafií. Pelikán do ní prosadil pasáž, podle které má správce povinnost být fyzicky přítomen v každé ze svých provozoven alespoň jeden den v týdnu. Na připomínky, že povinnosti správců definuje přímo zákon a není možné jej měnit vyhláškou, Pelikán nedbal. Následovala ústavní stížnost a rozhodnutí soudců, že úřad překročil své pravomoci.
Stěžují si na něj i poslanci z ústavně právního výboru sněmovny. “Víceméně ignoruje naše připomínky, které mu prostřednictvím jím vyslaných lidí zasíláme, a komunikace je velmi obtížná, víceméně neexistuje. Na schůze nedochází,” posteskl si třeba komunista Zdeněk Ondráček.
Pokud jde o vládní angažmá, Robert Pelikán několikrát prokázal, že se nebojí nepopulárních kroků. Zřejmé to bylo na nedávném případu Libanonce Alího Fajáda, kdy se ministr spravedlnosti podepsal pod jeho nevydání do USA, ačkoli dobře věděl, co se rozpoutá. Jako čirý pragmatik si spočítal, že když za ním stojí prezident Zeman (více zde ») a vicepremiér Babiš, nemůže prohrát.
Plusové body šéf justice sbíral díky úzkému vztahu, který ho s mocným šéfem ANO pojí. Pelikán patřil do první “várky”, která se k Babišovu politickému projektu připojila a na to Babiš nezapomíná. Na druhou stranu, Pelikán je na něm závislý až příliš. Sám si jiné silné spojence zatím nezískal, v ANO má nejblíže k pražské primátorce Adrianě Krnáčové.