Žebříček vlivu ve vládě: číslo 11

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 11 – ministr kultury Daniel Herman

Jen těsně mu unikla účast v první desítce nejvlivnějších ministrů. Jako římskokatolický kněz a mluvčí České biskupské konference se Daniel Herman (KDU-ČSL) stal ideálním ministrem kultury pro období soudních sporů o církevní restituce.

TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanJeho pozici ve vládě tedy do značné míry ovlivnila schopnost docílit toho, že se restituce až na výjimky nepolitizují a řeší se věcně. Z vysoce politického tématu, kdy společností zní silný hlas ve smyslu “flanďáci nás okrádají”, se stal výsostně právnický souboj.

Restituce se dnes nastavily v duchu hesla: co právníci dokáží, to dokáží. Za schopnost zvládnout svoji hlavní vládní agendu náleží Danielu Hermanovi v žebříčku hodnocení Neovlivní.cz 60 procent bodů.

Hermanova minulost sice ovlivnila jeho účast ve vládním kabinetu, protože bylo jasné, že v takovém případě nebude církev u restitucí dělat naschvály a on sám bude vyvažovat proticírkevní naschvály, rozhodující ale byl nakonec hlas pražské organizace KDU-ČSL. Právě ta si nárokovala jeden lidovecký post ve vládě a prosadila Hermana.

Kromě své mateřské KDU-ČSL má Daniel Herman dobré vztahy i s Andrejem Babišem, což se projevilo, když žádal o navýšení rozpočtu. Zatímco taková Michaela Marksová či Svatopluk Němeček nedokázali své požadavky prosadit, Herman uspěl. Politické kontakty přinesly Hermanovi 50 procent bodů.

Ačkoli se může zdát, že s každým vyjde a nepůjde proti nikdy do konfliktu, během hlasování kabinetu se už ukázalo, že to tak není. Herman byl jedním z ministrů, kteří například hlasovali proti cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny a ještě to řekl veřejně. “Čína je zemí, kterou, co se týče lidských práv, nelze brát jako příkladný režim,” zdůvodnil svůj postoj ministr.

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »