Žebříček vlivu ve vládě: číslo 12

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 12 – ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová

Její vliv ve vládě se blíží nule, nikomu však neškodí a má dobré vztahy s lidovci. Ochotně vykonává funkci, o kterou nikdo nestojí, protože vládní sociální politika rezignovala na předvolební sliby a velkých výsledků nedosáhne.

Tak lze shrnout postavení Michaely Marksové, jedné ze tří žen v Sobotkově vládním kabinetu.

Ministryně práce a sociálních věcí nasbírala v hodnocení Neovlivní.cz nejvíc bodů za svůj mediální obraz. Je to “uvěřitelná sociální demokratka”, která je i přes chybějící praxi mediálně zdatná, a to zejména díky své bezprostřednosti.

Jako levicová intelektuálka dokáže pronášet ve správný okamžik ty “správné” levicové myšlenky, a i když to coby feministka neuslyší ráda, její pozici posiluje i fakt, že v ČSSD ani v ostatních partajích není mnoho žen pro vrcholové politické funkce.

Za schopnost sebeprezentace a mediální obraz získala Marksová plných 60 procent bodů.

Žebříček vlivu ve vládě:

Číslo 13: Richard Brabec »
Číslo 14: Svatopluk Němeček »
Číslo 15: Jiří Dienstbier »
Číslo 16: Jan Mládek »
Číslo 17: Dan Ťok »

V praxi je to ale s její funkcí horší. Největší slabinou Michaely Marksové-Tominové je fakt, že není schopna prakticky nic uskutečnit. Nedokázala připravit žádná systémová opatření v důchodové oblasti ani ohledně sociálního bydlení. Její nápady v druhém případě podle zjištění Neovlivní.cz  bleskurychle “zařízla” ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), a to ještě před tím, než se vůbec dostaly v nějaké podobě do připomínkového řízení. Na plánech Marksové její kolegyně Šlechtová odmítla spolupracovat. A bez ní to ministryně práce a sociálních věcí neprotlačí, protože právě Šlechtová má ve vládě na starost agendu bydlení.

A obdobně to vypadá i s dalšími návrhy z dílny MPSV, pode neoficiálních informací většina z nich ani neprojde do připomínkového řízení a končí v jednotlivých komisích – na důchody či bydlení.  Dokázala vlastně prosadit jen drobné: porodné na druhé dítě, uzákonění dětských skupin či navyšování minimální mzdy. Nedokázala ani vyjednat více peněz pro resort a první klíčový zákon – zákoník práce – se teprve chystá.

Za reálné vládnutí tedy dostává Michaela Marksová-Tominová dvacet procent bodů.

K tomu, aby neskončila v žebříčku Neovlivní.cz ještě níž, významně dopomohl fakt, že se může spolehnout na premiéra Bohuslava Sobotku. Ale také na lidovce, její manžel pracuje jako náměstek šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Zákulisní informace hovoří také o tom, že lidovci přes Marksovou na vládě tlačí některá z prorodinných opatření jako byla například sleva na dítě.