Žebříček vlivu ve vládě: číslo 13

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 13 – ministr životního prostředí Richard Brabec

Na bývalého ředitele chemiček Andreje Babiše a dnešního ministra životního prostředí sedí označení neviditelný. Do vlády nastupoval s nálepkou Babišova poskoka. Té se sice nezbavil, ale zatím se nedostal do žádného skutečného tlaku spojeného se střetem zájmů ohledně Agrofertu.

TOP vlivní ve vládě: Richard Brabec

Díky zmiňované neviditelnosti se mu povedlo spustit rozsáhlé personální výměny na Státním fondu životního prostředí a v České inspekci životního prostředí. Ještě před účinnosti služebního zákona se tak Brabcovi podařilo zabetonovat resort svými lidmi, aniž by se nad tím kdokoli z koaličních partnerů pozastavil.

Za tah na branku a schopnost v tichosti prosadit své plány obdržel Richard Brabec 60% bodů v žebříčku Neovlivní.cz.

Co mu naopak nejvíc uškodilo, je fakt, že se v posledních měsících dostává do nemilosti kvůli vadnému hodnocení EIA – tedy posuzování vlivu staveb na životních prostřední. Ostatní ministři mu dávají za vinu, že způsobil potíže s čerpáním evropských dotací na dopravu kvůli vadnému hodnocení EIA.

Žebříček vlivu ve vládě:

Číslo 14: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček »
Číslo 15: Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier »
Číslo 16: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek »
Číslo 17: Ministr dopravy Dan Ťok »

Premiér Bohuslav Sobotka letos v lednu oznámil, že Eropská unie požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí u 64 důležitých dopravních staveb. Samotné posouzení by výstavbu zdrželo o roky a ovlivnilo také i čerpání z evropských fondů. Pro představu: bavíme se o 90 miliardách korun. Pokud se vládě nepodaří vyjednat v Bruselu výjimky, problém půjde za Brabcem.

EIA tak sebrala ministrovi hlavní část bodů v kolonce schopnost zvládnout resort, v níž inkasoval jen 30%.

V samotné vládě ostatní členové kabinetu podle zjištění Neovlivní.cz Richarda Brabce v podstatě ignorovali, nikdo nezpochybňoval jeho manažerské schopnosti řídit resort, neměli ale potřebu s ním cokoli řešit. Právě proto, že je vnímaný “jen” jako manažer Agrofertu. Nakolik to změní problém EIA, ukáží příští týdny.

To ostatně může zahýbat i důvěrou Andreje Babiše v Brabcovy schopnosti, neúspěch lídr ANO netoleruje. Vicepremiér přitom svého manažera se stranickou legitimací ANO s číslem 002 doposud považoval za svoji oporu, ostatně, když mu vypukly první vzpoury v regionálních buňkách hnutí, vyslal tam právě Brabce. Jenže do té doby bezchybný Richard Brabec poprvé selhal. Rozbroje v Ústí nad Labem nedokázal zkrotit, ANO tam popravilo svého vlastního primátora a musela poprvé sáhnout ke zrušení místní organizace.

Za podporu “šéfa” tak Richard Brabec už nyní dostává “jen” 60%.