Žebříček vlivu ve vládě: číslo 14

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 14 – ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Ministr bez vlivu, i tak se říká sociálnímu demokratovi Svatoplukovi Němečkovi. Na jedné straně ho drží lobby pojišťoven a soukromých zdravotnických řetězců, na druhé straně není schopen prosadit svou politiku proti Andreji Babišovi, který ve vládě “drží kasu”.

TOP vlivní ve vládě: Svatopluk Němeček

Vicepremiér a lídr hnutí ANO se netají tím, že Němečka nesnáší. Na zasedáních vlády se jej podle zjištění Neovlivní.cz opakovaně pokouší zesměšňovat. Ostatně dělá to i navenek: několikrát veřejně zpochybnil jeho morální integritu, posílal ho na protialkoholní léčení a označil jej za “šnajdroida”, s odkazem na bývalého hlavního zákulisního hráče tuzemského zdravotnictví Marka Šnajdra.

Jejich vztah ale zjevně není osobní, Babiš se už při sestavování vlády snažil zabránit tomu, aby v ní Němeček usedl.

To, že slovní přestřelky mezi Babišem a Němečkem nejsou jen rétorická cvičení v rámci politického boje, prokazují vládní neúspěchy ministra zdravotnictví. Loni u ministra financí neuspěl se svým plánem na vyšší platby za státní pojištěnce, místo požadovaných 4,3 miliardy korun se platby od ledna zvedly o 1,8 miliardy. Stejně tak přes ministra financí neprošel Němečkův požadavek na třímiliardovou investici do oprav nemocnic, dostat má řádově “jen” stamiliony.

Za schopnost protlačit ve vládě své pritority získal Svatopluk Němeček pouhých 20% bodů v hodnocení Neovlivní.cz.

Žebříček vlivu ve vládě:

Číslo 15: Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier »
Číslo 16: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek »
Číslo 17: Ministr dopravy Dan Ťok »

Jeho celkové skóre snižuje i fakt, že mu nedaří ani na poli legislativním: zpoždění nabrala příprava protikuřáckého zákona, zákona o vzdělávání lékařů a sester a o neziskových nemocnicích. Z volebních slibů tak kabinet – i díky pomalému tempu Němečkova resortu – splnil v plné míře jen zrušení poplatků v ambulancích a lékárnách a neobnovení poplatků v nemocnicích, snížil také DPH na léky.

Přes to všechno premiér Sobotka svého stranického kolegu drží. Mimo jiné i proto, že Němečka podporuje jeho mateřský Moravskoslezský kraj. Právě tento vlivný region sehrál důležitou roli v tom, že Bohuslav Sobotka Svatopluka Němečka do vlády vůbec přibral. Byli to totiž zástupci moravskoslezské organizace, která se po povolebním vnitrostranickém pokusu o svržení Sobotky postavila na stranu šéfa ČSSD. A Sobotka na to nezapomněl, region má ve vládě dokonce dva své zástupce: kromě Němečka i Zaorálka.

Sobotkova podpora také zajistila ministrovi zdravotnictví dostatečný počet bodů, aby v žebříčku Neovlivní.cz přeskočil své vládní stranické kolegy Jiřího Dientsbiera a Jana Mládka. Narozdíl od nich navíc může Němeček počítat i s dalším přímluvcem: a tím je prezident Miloš Zeman, který mimochodem řešil i Němečkův první veřejný spor s Babišem a ministrem zdravotnictví. A Němečka podpořil. Vlivní zastánci tak ministrovi zdravotnictví přinesli 60 procent bodů.