© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.
Číslo 15 – ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier
Je to skoro k nevíře, ale ještě před třemi lety byl washingtonský rodák nejpopulárnějším tuzemským politikem. Dokonce i v době vstupu do vlády mu hned po Andreji Babišovi věřilo nejvíc lidí. Dnes je všechno jinak, Jiří Dienstbier suverénně opanoval v průzkumech poslední příčku na žebříčku popularity českých ministrů.
Vysvětlení je nasnadě: ministrovy postoje k uprchlíkům a k prezidentovi Zemanovi, které jsou v přímém rozporu s většinovým názorem společnosti.
Propad v popularitě sice Dienstbierovi odčerpal pár procent v hodnocení Neovlivní.cz, pro třetí místo od konce v žebříčku vlivu ve vládě nebyl až tak rozhodující.
Jako hlavní se projevil fakt, že ministr za poslední roky hodně ztratil uvnitř samotné sociální demokracie. Na posledním sjezdu ČSSD dokonce nebyl zvolený nejen prvním místopředsedou, ale nezbyla na něj ani funkce řadového místopředsedy. Důvody shrnul Zdeněk Škromach, který uvnitř ČSSD stojí na druhé straně břehu: “Problém Jirky Dienstbiera je, že jeho schopnost týmové práce je téměř nulová a jeho koncentrace na svou osobu způsobuje tu jeho relativní nevolitelnost v rámci jakékoli organizace.” Doby, kdy se ČSSD kdysi shodla na Dienstbierovi jako prezidentském kandidátovi a vyslala ho do neúspěšného boje o Hrad, jsou zjevně pryč.
Žebříček vlivu ve vládě: |
Číslo 16: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek » |
Číslo 17: Ministr dopravy Dan Ťok » |
Současně s minimální podporou v řadách ČSSD padají Dienstbierovi body i za schopnost prosadit své plány. Za tu dostal v žebříčku vlivu ve vládě jen dvacet procent. Jeden příklad za všechny: uprchlickou agendu by měl logicky diktovat právě ministr pro lidská práva, fakticky je to ale za ČSSD ministr vnitra Milan Chovanec, kdo navenek udává tón.
Hlavní Dienstbierovou devizou tak zůstává vztah s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ministr roky patří mezi jeho nejvěrnější spojence, Sobotka ví, že se na něj může spolehnout. Toto spojenectví ministrovi v žebříčku vyneslo 40% bodů.
Náznak krize v jejich vzájemném vztahu sice přišel před dvěma lety kvůli zákonu o státní službě, kdy měl Dienstbier jinou představu, spor byl ale podle lidí z premiérova okolí zažehnaný dřív, než fakticky stačil propuknout. Sobotkovi věrní navíc upozorňují ještě na jednu důležitou věc, kterou premiér dobře ví: Jiřího Dienstbiera uznává jako reprezentativní figuru liberální křídlo uvnitř ČSSD.