Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 16

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 16 – ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Od odvolání ministra školství Marcela Chládka platí, že Jan Mládek je nejvíc ohroženým sociálnědemokratickým ministrem. Samotný vliv by mu přitom mohla zajistit i “pouhá” funkce, díky níž má na starost strategické koncepce o energetice či českou exportní politiku.

TOP vlivní ve vládě: Jan Mládek

Mládkovu odbornou erudici také nikdo nezpochybňuje, na vládě jej samotní ministerští kolegové řadí podle zjištění Neovlivní.cz mezi nejlépe připravené a ekonomicky nejzdatnější členy kabinetu. Například ministra financí Andreje Babiše ministr Mládek v profesních soubojích na vládě opakovaně udolal. Za odbornou zdatnost tedy Mládek obdržel v žebříčku Neovlivní.cz vysokých 80 procent.

Ani to ale nestačí na to, aby ministr průmyslu skončil na samé dolní hranici vlivu ve vládě.

Mládkův zásadní problém se jmenuje mediální obraz. Ostatně i premiér Sobotka loni vysekl svému ministrovi poklonu, že patří mezi úspěšné ministry, kteří ovšem neumí své výsledky prodat. Mládka totiž tato část politiky nezajímá a nikdy nezajímala. Navenek působí neohrabaně, sympatie části veřejnosti mu nezajistil ani fakt, že je autentickým rusofilem. Za manželku má Rusku, opakovaně zpochybňoval unijní sankce proti Putinovu režimu. Tedy šel proti premiérovu veřejně deklarovanému postoji.

Za mediální obraz tedy získal pouhých 10 procent bodů.

Žebříček vlivu ve vládě:

Číslo 17: Ministr dopravy Dan Ťok »

Jaké klíčové pro jeho pozici  se ale ukazuje to, že nepatří do “party” okolo premiéra a stranického šéfa Bohuslava Sobotky. Premiér jej sice rád využije, když na vládě potřebuje srovnat Babiše, fakticky už jej ale loni v létě vyzval, aby z vlády dobrovolně odešel. Zdůvodnil to výše zmiňovaným špatným mediálním obrazem. Deník Neovlivní.cz už tehdy napsal, že pravým důvodem nemilosti je fakt, že Mládek nechce pustit vládu nad strategickými podniky lidem z okolí Sobotky. Šlo primárně o Diamo či ČEPS.

Ministr Mládek nadto nešel na ruku ani hlavnímu premiérovu spojenci ministrovi vnitra Milanu Chovancovi ve sporu o dotace na rozvoj vysokorychlostní internet. Oba resorty se snažily udržet si rozhodující vliv nad tím,kdo bude 14 miliard z evropských dotací rozdělovat. Projekt i díky tomu nabral velký skluz a je vážně ohrožený.

Za minimální podporu stranického šéfa i hlavních postav v ČSSD tedy Jan Mládek inkasoval pouhých 20 procent bodl.

Zatímco loni v létě Mládek premiérovu výzvu k rezignaci odmítl se slovy: “Budeš mě muset odvolat”, nyní se jeho postoj zjevně mění. Sám začal chystat postupný exit z vlády. Minulý týden potvrdil Lidovým novinám, že na podzim hodlá kandidovat v Jižních Čechách na senátora a dodal: “Kdybych neuspěl, zvážím rezignaci na pozici ministra.”