Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 3

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 3 – ministr vnitra Milan Chovanec

Pro premiéra Bohuslava Sobotku se stal Milan Chovanec nepostradatelným spojencem při konfliktech s prezidentem i uvnitř koalice. To byl podle jejich stranických kolegů hlavní důvod, proč Sobotka pragmaticky spojil svůj osud v čele vlády s člověkem, který se po volbách podílel na pokusu o jeho odstranění pod názvem “Lánský puč”.TOP vlivní ve vládě: Milan Chovanec

V zásadním souboji s Andrejem Babišem o přežití ČSSD jako hlavní vládní strany mají jasně rozdělené role: Chovanec je za “jestřába”, premiér je ten umírněný. V praxi by tak současné potíže lídra ANO s Čapím hnízdem Chovanec řešil vystupňováním tlaku na Babiše a jeho vytlačením z kabinetu. Naopak Sobotka se snaží současnou vládní konstelaci udržet stůj co stůj.

Na první pohled rozporuplné postoje se doplňují. A je to stejné i v případě uprchlické krize.

Milan Chovanec zkrátka dokáže odvést “špinavou práci” v přestřelkách s Babišem a sehrát roli silného muže, který ochrání zemi před uprchlíky. Na oplátku Sobotka toleruje Chovancovi jeho snahu vytvořit vlastní politicko-ekonomickou základnu a také mu svěřil nový mocný úřad na budování veřejných internetových sítí.

Právě spojenectví s premiérem ministrovi vnitra vyneslo v hodnocení Neovlivní.cz 80 procent bodů, další desítky získal za málo veřejně známou schopnost dohody. Když na to přijde, Chovanec se umí dohodnout s každým.

Naopak uvnitř mateřské sociální demokracie není pozice ministra vnitra nějak zvlášť silná, část kolegů mu nezapomene účast v “Lánském puči”. Další varují před jeho rostoucími mocenskými ambicemi a těsnou vazbou na policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Chovanec si je toho vědom a cíleně kolem sebe buduje obranný val. Mimo jiné i s pomocí svého přítele, spolumajitele agentury Bison&Rose Miloše Růžičky, který se umístil v žebříku Neovlivní.cz o zákulisním vlivu na druhé příčce (více zde »). Růžička mu dokáže poskytnout nejen ochranný filtr v případě mediálních kauz, ale také díky svým kontaktům přístup do byznysu.

 

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Pavel BělobrádekČíslo 4: Pavel Bělobrádek » TOP vlivní ve vládě: Lubomír ZaorálekČíslo 5: Lubomír Zaorálek »
TOP vlivní ve vládě: Kateřina ValachováČíslo 6: Kateřina Valachová » TOP vlivní ve vládě: Martin StropnickýČíslo 7: Martin Stropnický »
TOP vlivní ve vládě: Karla ŠlechtováČíslo 8: Karla Šlechtová » TOP vlivní ve vládě: Marian JurečkaČíslo 9: Marian Jurečka »
TOP vlivní ve vládě: Robert PelikánČíslo 10: Robert Pelikán » TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanČíslo 11: Daniel Herman »
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »