Žebříček vlivu ve vládě: Číslo 4

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Číslo 4 – místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek

Jestli na někoho platí lidovecký slogan Klidná síla, pak je to především jejich lídr. Pavel Bělobrádek patří k nejsilnějším hráčům Sobotkova kabinetu. Daří se mu prosazovat tradiční prorodinnou politiku KDU-ČSL, držet svou partaj krok od afér, do kterých se zaplétají vládní partneři a vedle toho si v médiích nenásilně budovat pověst politika, který mluví rozumně a stojí nohama na zemi.

TOP vlivní ve vládě: Pavel Bělobrádek

Ač je ve vrcholné politice v podstatě nováčkem – první poslanecký mandát získal v roce 2013 – dokáže šikovně reagovat na politické strategie zkušenějších hráčů.

Jeho pozici utužuje nepsaný pakt, který uzavřel s Bohuslavem Sobotkou s cílem čelit Andreji Babišovi. Premiér si může být jistý, že když dojde na koaliční půtky, najde ČSSD u lidovců oporu.

Oproti tomu: Andrej Babiš se dodnes nenaučil, jak s Bělobrádkem jednat. Na něj totiž neplatí zvyšování hlasu či nediplomatické vyjadřování, jímž je ministr financí pověstný. Babiš proto mezi svými věrnými Bělobrádkovi vyčítá, že se k němu šéf KDU-ČSL chová přezíravě a okatě mu dává najevo, že si ho neváží.

Šéf KDU-ČSL se skutečně nijak netají tím, že vládní smlouvu s ANO považuje za sňatek z rozumu a nevidí důvod, proč by měl kroky kroky koaličního partnera, s nimiž nesouhlasí, obhajovat.

V poslední době to se to ukázalo na případu únosu Čechů v Libanonu, kdy Bělobrádek vyzval ministra obrany Martina Stropnického, aby zvážil rezignaci, protože veřejně prozradil pozadí výměny unesených za libanonského špiona Alího Fajáda. Babiš mu sice vzkázal, ať zanechá nemístných výzev a věnuje se vědě. Bělobrádek ale kontroval tím, že za případ je zodpovědné hnutí ANO a KDU-ČSL od něj dává ruce pryč.

belobradek_tweet_babis

Naposledy lidovci rozčílili lídra hnutí ANO tím, že se připojili k vyvolání mimořádné schůze k Čapímu hnízdu. Andrej Babiš už poněkolikáté zopakoval, že se koaliční partner chová jako opozice a že taky s nimi nemusí dál ve vládě sedět. A dále, že nechápe kritiku, že o jeho podnikatelských aktivitách se přeci vědělo ještě před vznikem vlády.

“To by mě zajímalo, jak A. Babiš přišel na to, že nám jeho střet zájmů dva roky nevadil. Asi je kromě geniálního personalisty ANO i jasnovidec,” glosoval situaci na svém účtu na Twitteru Bělobrádek.

Právě zde, na sociální síti o 140 znacích, patří vicepremiér mezi nejaktivnější ministry. Své příspěvky si zjevně píše sám. A nejde jen o statusy, jimiž by do světa vysílal myšlenky: Je schopen do noci diskutovat se svým publikem, pokud si projdete historii jeho účtu, najdete dlouhá debatní vlákna.

V podstatě neotřesitelnou pozici má Pavel Bělobrádek uvnitř KDU-ČSL. Stranu přivedl zpátky do poslaneckých lavic a následně do vlády, pod jeho vedením se povedlo zkonsolidovat stranické finance – loni už lidovci hospodařili s přebytkem 23 milionů, přičemž příjmy tvořily zejména peníze z pronájmů nemovitostí -, šéf strany dnes nemá v partaji vážného rivala.

 

Žebříček vlivu ve vládě:

TOP vlivní ve vládě: Lubomír ZaorálekČíslo 5: Lubomír Zaorálek »
TOP vlivní ve vládě: Kateřina ValachováČíslo 6: Kateřina Valachová » TOP vlivní ve vládě: Martin StropnickýČíslo 7: Martin Stropnický »
TOP vlivní ve vládě: Karla ŠlechtováČíslo 8: Karla Šlechtová » TOP vlivní ve vládě: Marian JurečkaČíslo 9: Marian Jurečka »
TOP vlivní ve vládě: Robert PelikánČíslo 10: Robert Pelikán » TOP vlivní ve vládě: Daniel HermanČíslo 11: Daniel Herman »
TOP vlivní ve vládě: Michaela Marksová Tominová Číslo 12: Michaela Marksová » TOP vlivní ve vládě: Richard BrabecČíslo 13: Richard Brabec »
TOP vlivní ve vládě: Svatopluk NěmečekČíslo 14: Svatopluk Němeček » TOP vlivní ve vládě: Jiří DienstbierČíslo 15: Jiří Dienstbier »
TOP vlivní ve vládě: Jan MládekČíslo 16: Jan Mládek » TOP vlivní ve vládě: Dan ŤokČíslo 17: Dan Ťok »